01:04
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
Kelty Late Start Tent
1 of 4 images
Kelty Late Start 4P Footprint, 4 Person, 46820824
2 of 4 images
Kelty Late Start 4P Footprint, 4 Person, 46820824
3 of 4 images
Kelty Late Start 4P Footprint, 4 Person, 46820824
4 of 4 images
Kelty Late Start 4P Footprint, 4 Person, 46820824
Tap Tap to Zoom
Product Videos
Questions & Answers
This item is currently on sale and has a new, lower price!
- Length:
- 95 in
- Width:
- 77 in
- Color:
- Pageant Blue
- Sleep Capacity:
- 4-Person
- Floor Material:
- 68D Poly / 1800mm
- Tent Accessory Type:
- Footprints
- Internal Length:
- 94.5 in
- Internal Width:
- 75.5 in
Code: X18-TFP-KELTY105-46820824
MPN: 46820824
UPC: 727880887476
On Sale
List: $44.95Save 25%
$33.71
Buy Together and Save
OP Bucks$4.27
Product Info for Kelty Late Start 4P Footprint
Help prolong the life of your tent floor and add weather resistance by protecting it from rough or wet surfaces.![]()
Specifications for Kelty Late Start 4P Footprint:
| Manufacturer: | Kelty |
| Length: | 95 in |
| Width: | 77 in |
| Color: | Pageant Blue |
| Sleep Capacity: | 4-Person |
| Floor Material: | 68D Poly / 1800mm |
| Tent Accessory Type: | Footprints |
| Internal Length: | 94.5 in |
| Internal Width: | 75.5 in |
| Application: | Camping |
| Weight: | 11 oz |
| Body Material: | 68D Polyester |
| Tent Material: | 68D Polyester |
Features of Kelty Late Start 4P Footprint
- Model specific design
- Prolongs the life of your tent
- Enhances weather resistance
- PFAS-free DWR
Package Contents:
- Kelty Late Start 4P Footprint
Kelty Late Start 4P Footprint Orderable Models
List of Orderable Models
- Kelty Late Start 4P Footprint, 4 Person, 46820824 , MPN: 46820824 , UPC: 727880887476 , Code: X18-TFP-KELTY105-46820824
Kelty Late Start 4P Footprint Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Kelty Late Start 4P Footprint, Dark Shadow, One Size, 46820819 , MPN: 46820819 , UPC: 727880857912 , Code: X18-TFP-KELTY105-46820819
Compare (0)
1 item has been added
Add at least two items to compare