Tap Tap to Zoom
- Color:
- Gingerbread
- Size:
- One Size
- Length:
- 17.3 in
- Width:
- 8.7 in
Code: X18-BKT-GLL21-35432325GGB
MPN: 35432325GGB
UPC: 727880890803
Product Info for Kelty Wayback Biggie Blanket
The happiest campers use their biggest, bestest blanket: the Wayback Biggie! Oversized for cozy solos or campsite cuddlers, the Wayback Biggie is truly the best of ALL worlds: durable, recycled nylon ripstop on one side, the softest organic cotton flannel on the other, and warm recycled CloudLoft ECO insulation in between. Wrap up for campfire sing-alongs, throw down for an impromptu picnic or tuck in for that decadent flannel-sheets feeling.![]()
Specifications for Kelty Wayback Biggie Blanket:
| Manufacturer: | Kelty |
| Color: | Gingerbread |
| Size: | One Size |
| Length: | 17.3 in |
| Width: | 8.7 in |
| Weight: | 3.61 lb |
| Fabric/Material: | Recycled 40D Nylon Ripstop |
| Lining Material: | Organic Cotton Flannel |
| Insulation: | Synthetic |
| Insulation Weight: | 22 |
Features of Kelty Wayback Biggie Blanket
- Oversized construction will fit double or queen airbed
- Business in the front: silky, recycled nylon ripstop with PFAS-Free DWR
- Party in the back: soft, organic woven cotton flannel
- Box quilt-through construction with secure binding
- Lofty and warm recycled CloudLoft ECO insulation
- Perfect for festivals, picnics, cuddles and backcountry bedtime
- Stuff sack with carry handle included for quick and easy departures
Package Contents:
- Kelty Wayback Biggie Blanket
Kelty Wayback Biggie Blanket Orderable Models
List of Orderable Models
- Kelty Wayback Biggie Blanket, GGB, 35432325GGB , MPN: 35432325GGB , UPC: 727880890803 , Code: X18-BKT-GLL21-35432325GGB