Tap Tap to Zoom
- Size:
- One Size
- Sleep Capacity:
- 4-Person
- Color:
- Dill/Black Forest
- Doors:
- 2
- Condition:
- New
Code: X18-TBK-FGTSCD-40822526
MPN: 40822526
UPC: 727880003227
Product Info for Kelty Wireless 4 Tent
Sometimes you have to disconnect to connect. Wave goodbye to the hustle and bustle of everyday life and hello to hassle-free camping with the Wireless Tent. It features Kelty Quick Corners for lightin'-fast setup, plus Kelty Shark Mouth duffel for effortless pack-upno origami skills required. The two-door, two-vestibule construction makes your new digs ultra-livable, while the EZ-Zip vestibule makes getting in and getting out...well...easy. The Wireless is your ticket to outdoor bliss, designed for adventure without the fuss.![]()
Specifications for Kelty Wireless 4 Tent:
| Manufacturer: | Kelty |
| Size: | One Size |
| Packed Size: | 24 x 9 x 7.5 in |
| Minimum Weight: | 11.2 lb |
| Weight: | 13.4 lb |
| Application: | Camping |
| Sleep Capacity: | 4-Person |
| Color: | Dill/Black Forest |
| Body Material: | 68D Poly 1200mm |
| Floor Material: | 68D Poly 1800mm |
| Age Group: | Adults |
| Seasonal/Temperature Use: | All Seasons |
| Tent Poles: | Fiberglass |
| Floor Area: | 59 sq. ft |
| Doors: | 2 |
| Condition: | New |
| Dimensions: | 98x87x59 in |
Features of Kelty Wireless 4 Tent
- Two-door design means easy in and out when full of gear and people
- Quick Corners for lightning-fast and easy setup
- Two EZ-Zip vestibules unzip at corners of tent for ease of use
- Fully taped seams for further water resistance
- Shark Mouth duffel for easy pack-up and cross-body transport
- DWR Finish made without intentionally added PFAS
- Reflective guylines and built-in guyline pockets
Package Contents:
- Kelty Wireless 4 Tent
- Lightweight NoBendium aluminum tent stakes
- Shark Mouth duffel
Kelty Wireless 4 Tent Orderable Models
List of Orderable Models
- Kelty Wireless 4 Tent, Dill/Black Forest, 40822526 , MPN: 40822526 , UPC: 727880003227 , Code: X18-TBK-FGTSCD-40822526
Kelty Wireless 4 Tent Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Open Box, Dealer Demo, Kelty Wireless 4 Tent, MALACHITE / GOLDEN OAK, One Size, 40822520 , MPN: 40822520-DMO , Code: X18-TBK-FGTSCD-40822520-DMO-OB-A
- Kelty Wireless 4 Tent, MALACHITE / GOLDEN OAK, One Size, 40822520 , MPN: 40822520 , UPC: 727880863197 , Code: X18-TBK-FGTSCD-40822520