Tap Tap to Zoom
- Sleep Capacity:
- 8-Person
- Color:
- Dill/Black Forest
- Doors:
- 2
Code: X18-TBK-KT01CC-40822726
MPN: 40822726
UPC: 727880003265
Product Info for Kelty Wireless 8 Tent
Sometimes you have to disconnect to connect. Wave goodbye to the hustle and bustle of everyday life and hello to hassle-free camping with the Wireless Tent. It features Kelty Quick Corners for lightin'-fast setup, plus Kelty Shark Mouth duffel for effortless pack-upno origami skills required. The two-door, two-vestibule construction makes your new digs ultra-livable, while the EZ-Zip vestibule makes getting in and getting out...well...easy. The Wireless is your ticket to outdoor bliss, designed for adventure without the fuss.![]()
Specifications for Kelty Wireless 8 Tent:
| Manufacturer: | Kelty |
| Weight: | 28.7 lb |
| Application: | Camping |
| Sleep Capacity: | 8-Person |
| Color: | Dill/Black Forest |
| Fabric/Material: | Polyester |
| Age Group: | Adults |
| Internal Length: | 155 in |
| Internal Width: | 109 in |
| Internal Height: | 83.5 in |
| Seasonal/Temperature Use: | All Seasons |
| Doors: | 2 |
| Tent Material: | 68D Poly 1200mm |
Features of Kelty Wireless 8 Tent
- 6-person capacity offers uncompromising space for the whole family
- Two-vestibule construction for sweet storage and enhanced ventilation
- Quick Corners for lightning-fast and easy setup
- Shark Mouth duffel for easy pack-up and cross-body transport
- EZ-Zip vestibule unzips at corners of tent for ease of use
- Fully taped seams for further water resistance
- DWR Finish made without intentionally added PFAS
- Reflective guylines and built in guyline pockets
Package Contents:
- Kelty Wireless 8 Tent
- Heavy duty steel tent stakes
- Shark Mouth duffel
Kelty Wireless 8 Tent Orderable Models
List of Orderable Models
- Kelty Wireless 8 Tent, Dill/Black Forest, 40822726 , MPN: 40822726 , UPC: 727880003265 , Code: X18-TBK-KT01CC-40822726