Tap Tap to Zoom
Product Info for Kenetrek Leather Personnel Carrier 1000 Shoes - Men's
Leather Personnel Carrier - Whether you're active duty or just plain active for work or play, the LPC offers you Kenetrek's best features the way you asked for them, in military Coyote Brown. With three climate options from non-insulated, insulated to extreme insulation, and your choice to add steel toes to each model - maybe they should have named these "Personal" instead of "Personnel" Carriers?![]()
Specifications for Kenetrek Leather Personnel Carrier 1000 Shoes - Men's:
| Manufacturer: | Kenetrek |
| Gender: | Male |
| Age Group: | Adults |
| Boot Shaft Height: | 8 in |
| Boot Style: | Tactical Boot |
| Color: | Brown |
| Footwear Type: | Boots |
| Activity: | Work |
| Weight: | 4.5 lb |
| Footwear Closure: | Laces |
| Fabric/Material: | Leather |
| Seasonal/Temperature Use: | Cold Weather |
| Footwear Upper Fabric/Material: | Full Grain Rough-out Leather |
| Insole Material: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Outsole Material: | Oil Resistant K-73 |
| Midsole Material: | 7mm Nylon |
| Thickness: | 2.8 in |
| Insulation: | Thinsulate |
| Activity/Occasion: | Work, Duty |
Features of Kenetrek Leather Personnel Carrier 1000 Shoes - Men's
- 8 inches tall, 2.8mm thick full grain rough-out leather uppers in Coyote Brown (color)
- Full-length, super support, tapered 7mm nylon midsoles conquer any terrain
- High traction deep lugged, oil resistant K-73 outsoles with increased toe and heel taper
- 1000 gram Thinsulate insulation for extreme cold
- Windtex waterproof membrane
Package Contents:
- Kenetrek Leather Personnel Carrier 1000 Shoes - Men's
Kenetrek Leather Personnel Carrier 1000 Shoes - Men's Orderable Models
List of Orderable Models
- Kenetrek Leather Personnel Carrier 1000 Shoes - Men's, Brown, 10.5 US, Medium, KE-430-1 10.5 MED , MPN: KE-430-1 10.5 MED , UPC: 811627035463 , Code: KNT-FM3-KNN3-KE-430-1-10-5-MED
- Kenetrek Leather Personnel Carrier 1000 Shoes - Men's, Brown, 8 US, Medium, KE-430-1 08.0 MED , MPN: KE-430-1 08.0 MED , UPC: 811627035418 , Code: KNT-FM3-KNN3-KE-430-1-08-0-MED
- Kenetrek Leather Personnel Carrier 1000 Shoes - Men's, Brown, 8 US, Wide, KE-430-1 08.0 WIDE , MPN: KE-430-1 08.0 WIDE , UPC: 811627035524 , Code: KNT-FM3-KNN3-KE-430-1-08-0-WIDE
- Kenetrek Leather Personnel Carrier 1000 Shoes - Men's, Brown, 8.5 US, Medium, KE-430-1 08.5 MED , MPN: KE-430-1 08.5 MED , UPC: 811627035425 , Code: KNT-FM3-KNN3-KE-430-1-08-5-MED
- Kenetrek Leather Personnel Carrier 1000 Shoes - Men's, Brown, 8.5 US, Wide, KE-430-1 08.5 WIDE , MPN: KE-430-1 08.5 WIDE , UPC: 811627035531 , Code: KNT-FM3-KNN3-KE-430-1-08-5-WIDE
- Kenetrek Leather Personnel Carrier 1000 Shoes - Men's, Brown, 9 US, Medium, KE-430-1 09.0 MED , MPN: KE-430-1 09.0 MED , UPC: 811627035432 , Code: KNT-FM3-KNN3-KE-430-1-09-0-MED
- Kenetrek Leather Personnel Carrier 1000 Shoes - Men's, Brown, 9 US, Wide, KE-430-1 09.0 WIDE , MPN: KE-430-1 09.0 WIDE , UPC: 811627035548 , Code: KNT-FM3-KNN3-KE-430-1-09-0-WIDE
- Kenetrek Leather Personnel Carrier 1000 Shoes - Men's, Brown, 9.5 US, Medium, KE-430-1 09.5 MED , MPN: KE-430-1 09.5 MED , UPC: 811627035449 , Code: KNT-FM3-KNN3-KE-430-1-09-5-MED
- Kenetrek Leather Personnel Carrier 1000 Shoes - Men's, Brown, 9.5 US, Wide, KE-430-1 09.5 WIDE , MPN: KE-430-1 09.5 WIDE , UPC: 811627035555 , Code: KNT-FM3-KNN3-KE-430-1-09-5-WIDE
- Kenetrek Leather Personnel Carrier 1000 Shoes - Men's, Brown, 10 US, Wide, KE-430-1 10.0 WIDE , MPN: KE-430-1 10.0 WIDE , UPC: 811627035562 , Code: KNT-FM3-KNN3-KE-430-1-10-0-WIDE
- Kenetrek Leather Personnel Carrier 1000 Shoes - Men's, Brown, 10.5 US, Wide, KE-430-1 10.5 WIDE , MPN: KE-430-1 10.5 WIDE , UPC: 811627035579 , Code: KNT-FM3-KNN3-KE-430-1-10-5-WIDE
- Kenetrek Leather Personnel Carrier 1000 Shoes - Men's, Brown, 11 US, Medium, KE-430-1 11.0 MED , MPN: KE-430-1 11.0 MED , UPC: 811627035470 , Code: KNT-FM3-KNN3-KE-430-1-11-0-MED
- Kenetrek Leather Personnel Carrier 1000 Shoes - Men's, Brown, 11 US, Wide, KE-430-1 11.0 WIDE , MPN: KE-430-1 11.0 WIDE , UPC: 811627035586 , Code: KNT-FM3-KNN3-KE-430-1-11-0-WIDE
- Kenetrek Leather Personnel Carrier 1000 Shoes - Men's, Brown, 12 US, Wide, KE-430-1 12.0 WIDE , MPN: KE-430-1 12.0 WIDE , UPC: 811627035609 , Code: KNT-FM3-KNN3-KE-430-1-12-0-WIDE
- Kenetrek Leather Personnel Carrier 1000 Shoes - Men's, Brown, 14 US, Medium, KE-430-1 14.0 MED , MPN: KE-430-1 14.0 MED , UPC: 811627035517 , Code: KNT-FM3-KNN3-KE-430-1-14-0-MED
- Kenetrek Leather Personnel Carrier 1000 Shoes - Men's, Brown, 10 US, Medium, KE-430-1 10.0 MED , MPN: KE-430-1 10.0 MED , UPC: 811627035456 , Code: KNT-FM3-KNN3-KE-430-1-10-0-MED
- Kenetrek Leather Personnel Carrier 1000 Shoes - Men's, Brown, 11.5 US, Medium, KE-430-1 11.5 MED , MPN: KE-430-1 11.5 MED , UPC: 811627035487 , Code: KNT-FM3-KNN3-KE-430-1-11-5-MED
- Kenetrek Leather Personnel Carrier 1000 Shoes - Men's, Brown, 11.5 US, Wide, KE-430-1 11.5 WIDE , MPN: KE-430-1 11.5 WIDE , UPC: 811627035593 , Code: KNT-FM3-KNN3-KE-430-1-11-5-WIDE
- Kenetrek Leather Personnel Carrier 1000 Shoes - Men's, Brown, 12 US, Medium, KE-430-1 12.0 MED , MPN: KE-430-1 12.0 MED , UPC: 811627035494 , Code: KNT-FM3-KNN3-KE-430-1-12-0-MED
- Kenetrek Leather Personnel Carrier 1000 Shoes - Men's, Brown, 13 US, Medium, KE-430-1 13.0 MED , MPN: KE-430-1 13.0 MED , UPC: 811627035500 , Code: KNT-FM3-KNN3-KE-430-1-13-0-MED
- Kenetrek Leather Personnel Carrier 1000 Shoes - Men's, Brown, 13 US, Wide, KE-430-1 13.0 WIDE , MPN: KE-430-1 13.0 WIDE , UPC: 811627035616 , Code: KNT-FM3-KNN3-KE-430-1-13-0-WIDE