Tap Tap to Zoom
Buy Together and Save
Product Info for Kenetrek Hardscrabble Hiker Boots - Women's
When you're hiking down Bright Angel Trail to the Phantom Ranch, the steep, rocky terrain calls for a lightweight hiker with determined support and traction. This summer or early fall hiker cradles you in practically bulletproof leather, while the nylon midsoles keep it light without compromising toughness.![]()
Specifications for Kenetrek Hardscrabble Hiker Boots - Women's:
| Manufacturer: | Kenetrek |
| Gender: | Female |
| Weight: | 3 lb |
| Footwear Type: | Boots |
| Activity: | Hiking |
| Color: | Brown |
| Fabric/Material: | Leather |
| Footwear Upper Fabric/Material: | Full Grain Leather |
| Insole Material: | Yes |
| Midsole Material: | 5mm Nylon |
| Outsole Material: | K-Talon |
| Age Group: | Adults |
| Women's Shoe Width: | Medium |
| Boot Shaft Height: | 7 in |
| Boot Style: | Hiker Boot |
| Footwear Closure: | Laces |
| Seasonal/Temperature Use: | Cold Weather |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Condition: | New |
| Thickness: | 2.8 in |
| Insulation: | Not Insulated |
Features of Kenetrek Hardscrabble Hiker Boots - Women's
- 7 inches tall 2.8mm thick premium full grain leather uppers with one piece vamp construction with no seams down the tongue for abrasion resistance and waterproofness
- Reinforced double and triple stitching in high wear areas
- 5mm nylon midsoles for extra support with pack loads
- Boot hardware that swivels instead of breaking
- Reinforced rubber sole guard for extra abrasion resistance
- Non-insulated for comfort in warm temperatures
- Windtex waterproof breathable flexible membrane
- Lightweight K-Talon outsoles provide excellent traction
Package Contents:
- Kenetrek Hardscrabble Hiker Boots - Women's
Kenetrek Hardscrabble Hiker Boots - Women's Orderable Models
List of Orderable Models
- Kenetrek Hardscrabble Hiker Boots - Women's, Brown, 10.5 US, Medium, KE-L416-HK 10.5 med , MPN: KE-L416-HK 10.5 med , UPC: 877706007677 , Code: KNT-FW1-ASH12-KE-L416-HK-10-5-MED
- Kenetrek Hardscrabble Hiker Boots - Women's, Brown, 8 US, Medium, KE-L416-HK 8.0 med , MPN: KE-L416-HK 8.0 MED , UPC: 877706002559 , Code: KNT-FW1-ASH12-KE-L416-HK-8-0-MED
- Kenetrek Hardscrabble Hiker Boots - Women's, Brown, 6 US, Medium, KE-L416-HK 6.0 med , MPN: KE-L416-HK 6.0 MED , UPC: 877706002511 , Code: KNT-FW1-ASH12-KE-L416-HK-6-0-MED
- Kenetrek Hardscrabble Hiker Boots - Women's, Brown, 6.5 US, Medium, KE-L416-HK 6.5 med , MPN: KE-L416-HK 6.5 MED , UPC: 877706002528 , Code: KNT-FW1-ASH12-KE-L416-HK-6-5-MED
- Kenetrek Hardscrabble Hiker Boots - Women's, Brown, 7 US, Medium, KE-L416-HK 7.0 med , MPN: KE-L416-HK 7.0 MED , UPC: 877706002535 , Code: KNT-FW1-ASH12-KE-L416-HK-7-0-MED
- Kenetrek Hardscrabble Hiker Boots - Women's, Brown, 7.5 US, Medium, KE-L416-HK 7.5 med , MPN: KE-L416-HK 7.5 MED , UPC: 877706002542 , Code: KNT-FW1-ASH12-KE-L416-HK-7-5-MED
- Kenetrek Hardscrabble Hiker Boots - Women's, Brown, 8.5 US, Medium, KE-L416-HK 8.5 med , MPN: KE-L416-HK 8.5 MED , UPC: 877706002566 , Code: KNT-FW1-ASH12-KE-L416-HK-8-5-MED
- Kenetrek Hardscrabble Hiker Boots - Women's, Brown, 9 US, Medium, KE-L416-HK 9.0 med , MPN: KE-L416-HK 9.0 MED , UPC: 877706002573 , Code: KNT-FW1-ASH12-KE-L416-HK-9-0-MED
- Kenetrek Hardscrabble Hiker Boots - Women's, Brown, 9.5 US, Medium, KE-L416-HK 9.5 med , MPN: KE-L416-HK 9.5 MED , UPC: 877706002580 , Code: KNT-FW1-ASH12-KE-L416-HK-9-5-MED
- Kenetrek Hardscrabble Hiker Boots - Women's, Brown, 10 US, Medium, KE-L416-HK 10.0 med , MPN: KE-L416-HK 10.0 MED , UPC: 877706002597 , Code: KNT-FW1-ASH12-KE-L416-HK-10-0-MED
- Kenetrek Hardscrabble Hiker Boots - Women's, Brown, 11 US, Medium, KE-L416-HK 11.0 med , MPN: KE-L416-HK 11.0 med , UPC: 877706007684 , Code: KNT-FW1-ASH12-KE-L416-HK-11-0-MED
Kenetrek Hardscrabble Hiker Boots - Women's Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Open Box, Dealer Demo, Kenetrek Hardscrabble Hiker Boots - Women's, Brown, 8.5 US, Medium, KE-L416-HK 8.5 med , MPN: KE-L416-HK 8.5 MED-DMO , Code: KNT-FW1-ASH12-KE-L416-HK-8-5-MED-DMO-OB-A