Tap Tap to Zoom
- Number of Rounds:
- 25
- Shot Size:
- 6
- Included Accessories:
- None
Code: 3ZJ-LAS-K123FS326-K123FS32-6
MPN: K123FS32-6
UPC: 656308111421
Product Info for Kent Cartridge Fasteel 2.0 12 Gauge 1-1/8 Oz 3'' 6 Shot Shotgun Ammunition
We took our original Fasteel and made it even better by loading it with top quality components to help resist corrosion while maintaining maximum on-target performance. The foundation of Fasteel 2.0 begins with a high-performance base wad to optimize functioning in todays most popular semi-automatic firearms, allowing for fast follow-up shots and ensuring consistent reliability.![]()
Specifications for Kent Cartridge Fasteel 2.0 12 Gauge 1-1/8 Oz 3'' 6 Shot Shotgun Ammunition:
| Manufacturer: | Kent Cartridge |
| Gauge: | 12 |
| Number of Rounds: | 25 |
| Shot Size: | 6 |
| Shell Length: | 3 in |
| Muzzle Velocity: | 1560 ft/s |
| Application: | Waterfowl |
| Included Accessories: | None |
| Shotgun Shot Weight: | 1 1/8 oz |
| Shot Material: | Steel |
| Primer Style: | Centerfire |
| Cartridge Case Material: | Steel |
| Lead Free: | Yes |
| Fabric/Material: | Plated Steel |
| Length: | 3 in |
Features of Kent Cartridge Fasteel 2.0 12 Gauge 1-1/8 Oz 3'' 6 Shot Shotgun Ammunition
- Nickel Case Head
- Base Powder
- CX2000 Primer
- High-Performance Base-wad
- High Performance Base Wad
- All Weather Performance
- Optimal Velocities for consistent patterns
- Precision Plated Steel
- Designed to function reliably in semi-automatic firearms
Package Contents:
- Kent Cartridge Fasteel 2.0 12 Gauge 1-1/8 Oz 3'' 6 Shot Shotgun Ammunition
Kent Cartridge Fasteel 2.0 12 Gauge 1-1/8 Oz 3'' 6 Shot Shotgun Ammunition Orderable Models
List of Orderable Models
- Kent Cartridge Fasteel 2.0 12 Gauge 1-1/8 Oz 3in 6 Shot Shotgun Ammo, 25 Rounds, K123FS32-6 , MPN: K123FS32-6 , UPC: 656308111421 , Code: 3ZJ-LAS-K123FS326-K123FS32-6