Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3.9 in
- Overall Length:
- 8.65 in
- Blade Shape:
- Drop Point
- Blade Material:
- D2 Tool Steel
- Serrated:
- Plain
- Handle Material:
- Polypropylene
- Blade Finish:
- Stonewash
- Handle Color:
- Olive
- Handle Finish:
- Rubber
- Sheath Material:
- Glass Reinforced Nylon
Code: 1BE-KN1-KK-1883-1883
MPN: 1883
UPC: 087171063423
Product Info for Kershaw Deschutes Skinner Knife
Take hunting adventures to the next level with the Deschutes - Skinner fixed blade. Its ergonomic handle is contoured for comfort while processing wild game. The polypropylene material adds durability, while an olive rubber overlay gives users maximum grip. Choke up on the finger choil and use the thumb ramp for even more control. The blade's D2 tool steel is sharp and long-lasting for even the toughest hunting jobs. Its included sheath retains the blade during travel while also being easy-to-operate when it's time to work. Skinning game requires precision sharpness, and Kershaw's Deschutes - Skinner gives hunters just that.![]()
Specifications for Kershaw Deschutes Skinner Knife:
| Manufacturer: | Kershaw |
| Blade Length: | 3.9 in |
| Overall Length: | 8.65 in |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Blade Material: | D2 Tool Steel |
| Designer: | Kershaw Originals |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Fixed Blade |
| Handle Material: | Polypropylene |
| Blade Finish: | Stonewash |
| Handle Color: | Olive |
| Blade Grind: | Flat |
| Blade Thickness: | 0.125 in |
| Handle Finish: | Rubber |
| Sheath Material: | Glass Reinforced Nylon |
| Weight: | 94 g, 3.3 oz |
Features of Kershaw Deschutes Skinner Knife
- Fixed blade hunting knife for caping; full-tang construction
- D2 blade steel offers edge-holding capability, strength, and hardness; stonewashed finish helps hide use scratches
- Polypropylene handle is contoured for grip and comfort; olive rubber overlay and thumb ramp
- Molded sheath for secure carry; webbing slots, drainage hole, and removable belt strap
Package Contents:
- Kershaw Deschutes Skinner Knife
Kershaw Deschutes Skinner Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Kershaw Deschutes Skinner Knife, 3.9in, D2 Steel, Drop Point Fixed Blade, Olive, Polypropylene, Rubber Overlay Handle, 1883 , MPN: 1883 , UPC: 087171063423 , Code: 1BE-KN1-KK-1883-1883