Tap Tap to Zoom
Show with deals only:
Product Info for Kershaw Barricade 3.5in Assisted Opening Folding Knife
A value-packed rescue tool, the Barricade Serrated is built for emergencies. The partially serrated blade is ready to saw through rope, webbing, and more, while the carbide glassbreaker and built-in cord cutter stand by for critical situations. The bright orange glass-filled nylon handle ensures visibility for instant access. Assisted opening makes for quick one-handed deployment, and the secure grip keeps you in control when every second counts.![]()
Specifications for Kershaw Barricade 3.5in Assisted Opening Folding Knife:
| Manufacturer: | Kershaw |
| Blade Length: | 3.5 in |
| Closed Length: | 5 in |
| Blade Material: | 8Cr13MoV |
| Knife Application: | Pocket Knife |
| Overall Length: | 8.5 in |
| Handle Material: | Glass-Filled Nylon |
| Handle Color: | Orange |
| Blade Finish: | Black Oxide |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Blade Thickness: | 0.106 in |
| Lock Type: | Liner Lock |
| Weight: | 4.5 oz |
| Color: | Black |
Features of Kershaw Barricade 3.5in Assisted Opening Folding Knife
- Value-priced rescue knife with standout features and high-visibility handle; partially serrated blade
- 8Cr13MoV blade steel offers edge-holding capability, strength, and hardness; black-oxide coating for blade protection
- Bright orange glass-filled nylon handle for visibility; provides a solid grip
- Kershaw's assisted opening for easy one-handed blade deployment
- Single-position deep-carry pocketclip (right, tip-down)
Package Contents:
- Kershaw Barricade 3.5in Assisted Opening Folding Knife
Kershaw Barricade 3.5in Assisted Opening Folding Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Kershaw Barricade Assisted Opening Folding Knife, 3.5in, 8Cr13MoV, Drop Point, Glass-filled Nylon Orange Handle, Black, 8650ST , MPN: 8650ST , UPC: 087171069586 , Code: 1BE-KN2-KK-BARRICADE-8650ST
- Kershaw Barricade - 8650X , MPN: 8650X , UPC: 087171050362 , Code: 1BE-KN2-KK-BARRICADE-8650X