Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3.4 in
- Knife Application:
- Folding Blade
- Overall Length:
- 8 in
- Handle Material:
- Stainless Steel
- Handle Color:
- Black, Gray
- Handle Finish:
- Titanium
- Blade Finish:
- Satin
- Blade Shape:
- Spear Point
- Color:
- Black, Gray
- Blade Type:
- Folding Blade
Code: 1BE-KN2-KK-5500X-5500X
MPN: 5500X
UPC: 087171055978
Product Info for Kershaw Collateral Folding Knife
Sometimes, innovation is what you don't see. For starters, the Collateral flipper stays hidden in the open position, creating a sleek, uninterrupted profile. This flipper takes advantage of both SpeedSafe assisted opening and KVT ball bearing washers, resulting in an extra-smooth deployment. With its D2 tool steel, the Collateral is no slouch in the cutting department, either. It stays secure during use with a frame lock. A carbon fiber insert adds a splash of class and contrast to the front handle. With so much to offer, the effectively beautiful Collateral is perfect for those who seek innovation.![]()
Specifications for Kershaw Collateral Folding Knife:
| Manufacturer: | Kershaw |
| Blade Length: | 3.4 in |
| Closed Length: | 4.6 in |
| Blade Material: | D2 |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Overall Length: | 8 in |
| Handle Material: | Stainless Steel |
| Handle Color: | Gray, Black |
| Handle Finish: | Titanium |
| Blade Finish: | Satin |
| Blade Shape: | Spear Point |
| Blade Thickness: | 0.121 in |
| Lock Type: | Frame Lock |
| Opening Method: | Flipper |
| Weight: | 4.3 oz |
| Color: | Black, Gray |
| Blade Type: | Folding Blade |
Package Contents:
- Kershaw Collateral Folding Knife
Kershaw Collateral Folding Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Kershaw Collateral Folding Knife, 3.4in, 8Cr13MoV Blade Steel, Gray & Black Handle, Frame Lock, 5500X , MPN: 5500X , UPC: 087171055978 , Code: 1BE-KN2-KK-5500X-5500X