Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 4.5 in
- Overall Length:
- 9 in
- Included Accessories:
- 3 Knives, Nylon Sheath
- Blade Finish:
- Blackwash
- Quantity:
- Set of 3
Code: 1BE-KN5-1747BWX-1747BWX
MPN: 1747BWX
UPC: 087171039084
Product Info for Kershaw Ion Throwing Knife by Kershaw Originals
Perfect weight and balance are necessary in a great set of throwing knives, and the Kershaw Knives ION Three Throwing Knives are ideal for getting the job done right. Featuring three double-edged spear point blades, these Throwing Knives from the experts at Kershaw offer a full tang design and an extra wide ring for additional balance and easy removal from your target's bullseye. the durable, sure-grip paracord on the handle allows you to grab hold of the Kershaw Knives ION Throwing Knives Kit with ease and have superior wielding control. Sturdy and featuring a scratch-free BlackWash coating, you're ready to take on even the most intense competition with the Kershaw Knives ION Throwing Knife Set.![]()
Specifications for Kershaw Ion Throwing Knife by Kershaw Originals:
| Manufacturer: | Kershaw |
| Blade Length: | 4.5 in |
| Overall Length: | 9 in |
| Blade Material: | 3Cr13 |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Throwing Knife |
| Blade Shape: | Spear Point |
| Included Accessories: | Nylon Sheath, 3 Knives |
| Handle Color: | Stainless Steel |
| Handle Finish: | Blackwash |
| Blade Finish: | Blackwash |
| Weight: | 4 oz |
| Sheath Material: | Nylon |
| Handle Material: | Stainless Steel |
| Additional Features: | Set of 3 |
| Quantity: | Set of 3 |
| Blade Type: | Fixed Blade |
| Fabric/Material: | 3Cr13 steel |
Features of Kershaw Ion Throwing Knife by Kershaw Originals
- Set of three throwing knives, plus a convenient, nylon sheath for storage
- 3Cr13 blade steel with attractive black-oxide BlackWash finish
- Fixed-blade throwing knives have sure-grip paracord-wrapped handles
- Included nylon sheath holds all three knives
- 3Cr13 paracord wrapped handle
Package Contents:
- Kershaw Ion Throwing Knife by Kershaw Originals
- 3 Knives
- Sheath
Kershaw Ion Throwing Knife by Kershaw Originals Orderable Models
List of Orderable Models
- Kershaw Ion Throwing Knife, 4.5in 3Cr13 Spear Point Blade, Stainless Steel Handle, 1747BWX , MPN: 1747BWX , UPC: 087171039084 , Code: 1BE-KN5-1747BWX-1747BWX