Tap Tap to Zoom
Code: 1BE-KN2-KOCHIV-1600
MPN: 1600
UPC: 087171160009
The Kershaw Knives K.O. Chive Assisted Pocket Knife has been built using some of the best construction available to the general public. This Knife from Kershaw, features a 1 15/16 in. 420 high carbon stainless steel, speed safe blade with finger flipper and bead blast finish, dual thumb studs and a 2 7/8 in. 410 steel handle. For the ideal way to make sure you are cutting with the best possible knife available, choose the Kershaw Knives K.O. Chive Assisted Open Knife.![]()
| Manufacturer: | Kershaw |
| Blade Length: | 1.9 in |
| Closed Length: | 2.88 in |
| Blade Material: | 420HC |
| Designer: | Ken Onion |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Overall Length: | 4.8 in |
| Handle Material: | 410 Steel |
| Handle Color: | Silver |
| Handle Finish: | Bead Blast |
| Blade Finish: | Bead Blast |
| Blade Shape: | Wharncliffe, Drop Point |
| Opening Method: | Assisted Opening |
| Weight: | 0.2 lb |
| Quantity: | 1 |
| Package Type: | Box |
| Color: | Silver, Matte |
| Blade Type: | Folding Blade |