Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3.25 in
- Knife Application:
- Folding Blade
- Serrated:
- Plain
- Overall Length:
- 7.6 in
- Included Accessories:
- Pocket Clip
- Handle Material:
- 6061-T6 Aluminum
- Handle Color:
- Olive
- Handle Finish:
- Anodized
- Blade Finish:
- Stonewash
- Blade Shape:
- Drop Point
- Condition:
- New
- Package Type:
- Box
- Color:
- Stonewash
- Blade Type:
- Folding Blade
Code: 1BE-KN2-53LINK-1776OLSW
MPN: 1776OLSW
UPC: 087171058474
Product Info for Kershaw Link Olive Stonewashed Assisted Folding Knife by Kershaw Originals
Kershaw takes the popular Link to a higher level with CPM 20CV blade steel and a new machined and anodized aluminum handle. And yes, this Link is still an amazing value. This premium blade steel offers superior hardness, corrosion resistance, toughness, wear resistancefor top edge retention. The aluminum handle is anodized in olive green and the machined pattern gives it a look thats a real departure from earlier Links, as well as providing enhanced grip.![]()
Specifications for Kershaw Link Olive Stonewashed Assisted Folding Knife by Kershaw Originals:
| Manufacturer: | Kershaw |
| Blade Length: | 3.25 in |
| Closed Length: | 4.4 in |
| Blade Material: | CPM 20CV |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Serrated: | Plain |
| Overall Length: | 7.6 in |
| Included Accessories: | Pocket Clip |
| Handle Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Handle Length: | 4.4 in |
| Handle Color: | Olive |
| Handle Finish: | Anodized |
| Blade Finish: | Stonewash |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Lock Type: | Liner Lock |
| Condition: | New |
| Opening Method: | Assisted Opening |
| Weight: | 4.2 oz |
| Quantity: | 1 |
| Package Type: | Box |
| Color: | Stonewash |
| Blade Type: | Folding Blade |
| Fabric/Material: | 3.25 oz., 100% Organic Cotton |
Features of Kershaw Link Olive Stonewashed Assisted Folding Knife by Kershaw Originals
- A premium-quality pocketknife;
- CPM 20CV steel provides superior blade hardness, corrosion resistance, toughness, wear resistance, top edge retention; stonewashed finish helps hide use scratches
- Anodized aluminum handles provide lightweight strength; machining enhances grip
- SpeedSafe assisted opening lets you open it one-handed with ease
- Reversible black teflon finish steel pocket clip(right/left, tip-up)
- Black-oxide steel pivot nut and screws, glass-filled nylon backspacer
- Limited Lifetime Warranty
Package Contents:
- Kershaw Link Olive Stonewashed Assisted Folding Knife by Kershaw Originals
- Pocket Clip
Kershaw Link Olive Stonewashed Assisted Folding Knife by Kershaw Originals Orderable Models
List of Orderable Models
- Kershaw Link Assisted Folding Knife, 3.5in CPM 20CV Stonewashed Drop Point Blade, Olive 6061-T6 Aluminum/Trac-Tec Handle, 1776OLSW , MPN: 1776OLSW , UPC: 087171058474 , Code: 1BE-KN2-53LINK-1776OLSW
Kershaw Link Olive Stonewashed Assisted Folding Knife by Kershaw Originals Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Kershaw Link Assisted Folding Knife Knife, 3.25in 420HC Tanto BlackWash Blade, Black Glass-Filled Nylon Handle, 1776TX , MPN: 1776TX , UPC: 087171039466 , Code: 1BE-KN2-53LINK-1776TX
- Kershaw Link Assisted Folding Knife Knife, 3.25in 420HC Drop Point BlackWash Blade, Black Glass-Filled Nylon Handle, 1776X , MPN: 1776X , UPC: 087171039039 , Code: 1BE-KN2-53LINK-1776X
- Kershaw Link Assisted Folding Knife Knife, 3.25in 420HC Drop Point BlackWash Serrated Blade, Black Glass-Filled Nylon Handle, 1776ST , MPN: 1776ST , UPC: 087171044712 , Code: 1BE-KN2-53LINK-1776ST
- Kershaw Link Assisted Folding Knife Knife, 3.25in 420HC Drop Point BlackWash Blade, Blue 6061-T6 Aluminum Handle, 1776NBBW , MPN: 1776NBBW , UPC: 087171048567 , Code: 1BE-KN2-53LINK-1776NBBW
- Kershaw Link Assisted Folding Knife, 3.25in 420HC Blackwash Drop Point Blade, Gray 6061-T6 Aluminum Handle, 1776TGRYBWX , MPN: 1776TGRYBWX , UPC: 087171039770 , Code: 1BE-KN2-53LINK-1776TGRYBWX
- USED, Kershaw Link Assisted Folding Knife, 3.5in CPM 20CV Stonewashed Drop Point Blade, Olive 6061-T6 Aluminum/Trac-Tec Handle, 1776OLSW , MPN: 1776OLSW-EDEMO , Code: 1BE-KN2-53LINK-1776OLSW-EDEMO-RE-A