Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3.75 in
- Overall Length:
- 8.6 in
- Blade Material:
- CPM 154
- Handle Color:
- Gray
- Blade Shape:
- Drop Point
- Included Accessories:
- Pocket Clip
- Handle Material:
- 6061-T6 Aluminum
- Blade Finish:
- Cerakote
Code: 1BE-KN3-KK-7900GRYBLK-7900GRYBLK
MPN: 7900GRYBLK
UPC: 087171048574
This item may be purchased by Illinois residents 21 years and over with a valid FOID and Illinois Identification card which we require submission of at checkout. For those outside of Illinois, this item is regulated for sale to Military, Law Enforcement, or other qualified personnel. Our team will contact you regarding the required qualifications and documentation. Certain federal, state, and/or local laws and regulations may apply.
Product Info for Kershaw Launch 7 3.75in Automatic Folding Knives by Tim Galyean
This Kershaw Knives Launch 7 Automatic Folding Knife by Tim Galyean is a fun and eye-catching way to make sure that you have a reliable and sharp blade at your side at all times. For those that are unfamiliar with these Kershaw Knives by Kershaw, these Kershaw Knives are powered by an auto-blade that instantly springs to life with the push of a button. The blade steel in these Kershaw Knives CPM 154 provides excellent edge retention properties, is corrosion-resistant, and is incredibly tough which prevents accidental deployments. Every Kershaw Knives Launch 7 Auto Folding Knife is made with a CPM 154 powdered metallurgy steel which provides wear and corrosion resistance as well as excellent edge retention. A durable reversible nylon handle adds to the attention-grabbing capabilities of these knives, and a reversible left/right reversible pocketclip completes the package. Pick up a Kershaw Knives Launch 7 Auto Folding Knife today for one of the most reliable knives on the market.![]()
Specifications for Kershaw Launch 7 3.75in Automatic Folding Knives by Tim Galyean:
| Manufacturer: | Kershaw |
| Blade Length: | 3.75 in |
| Overall Length: | 8.6 in |
| Blade Material: | CPM 154 |
| Handle Color: | Gray |
| Designer: | Kershaw Originals |
| Knife Application: | Everyday Carry |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Included Accessories: | Pocket Clip |
| Handle Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Blade Finish: | Cerakote |
| Weight: | 3.2 oz |
| Quantity: | 1 |
| Opening Method: | Automatic |
| Closed Length: | 5 in |
Features of Kershaw Launch 7 Automatic Folding Knife by Tim Galyean
- The CPM 154 powdered metallurgy blade steel takes and holds an excellent edge, provides corrosion resistance, wear resistance, toughness
- Lightweight, strong anodized aluminum handle is highly sculpted and attention-getting
- Low-profile push button makes it harder for blade to accidentally deploy
- Integrated backspacer
- Reversible pocketclip (left/right, tip-up)
Package Contents:
- Kershaw Launch 7 Automatic Folding Knife by Tim Galyean
- Pocket Clip
Kershaw Launch 7 3.75in Automatic Folding Knives by Tim Galyean Orderable Models
List of Orderable Models
- Kershaw Launch 7 Automatic Folding Knife, 3.75in CPM 154 Drop Point Blade, Cerakote Finish,Gray Aluminum Handle, 7900GRYBLK , MPN: 7900GRYBLK , UPC: 087171048574 , Code: 1BE-KN3-KK-7900GRYBLK-7900GRYBLK