Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 2.4 in
- Blade Material:
- 8Cr13MoV
- Included Accessories:
- Pocket Clip
- Blade Shape:
- Drop Point
- Handle Material:
- Glass-Filled Nylon
- Blade Finish:
- Black Oxide
- Handle Color:
- Black, Grey
- Package Type:
- Box
Code: 1BE-KN-SDIYFK-8720
MPN: 8720
UPC: 087171048932
Product Info for Kershaw Shuffle DIY Folding Knife by Kershaw Originals
The Kershaw Shuffle has proven so popular that we?re introducing a new tricked-out Shuffle for 2017. The new Shuffle DIY in its garage-appropriate black coloring features a bit driver and two screwdriver bits plus a jump ring?along with the Shuffle?s usual handy features: Includes bottle opener bit driver with flathead and Philips screwdriver bits keychain ring. As always the Shuffle is a compact knife and is equipped with a shorter but wider blade. The blade is made of quality stainless steel known for its ability to hold an edge strength and hardness. Black-oxide blade coating helps protect the blade. The handle?s finger contours fit the hand comfortably. A liner lock secures the Shuffle's blade open in use but closes easily when its tasks are done. And yes the bottlecap lifter built into the back of the knife is still there. Because DIY is hard. As a utility knife a work knife or just a great multi-function pocketknife?and now with a bit driver bits and jump ring?the Shuffle DIY is the right choice.![]()
Specifications for Kershaw Shuffle DIY Folding Knife by Kershaw Originals:
| Manufacturer: | Kershaw |
| Blade Length: | 2.4 in |
| Closed Length: | 3.25 in |
| Blade Material: | 8Cr13MoV |
| Designer: | Kershaw Originals |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Overall Length: | 5.75 in |
| Included Accessories: | Pocket Clip |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Handle Material: | Glass-Filled Nylon |
| Blade Finish: | Black Oxide |
| Lock Type: | Liner Lock |
| Handle Color: | Grey, Black |
| Weight: | 3.5 oz |
| Package Type: | Box |
| Opening Method: | Manual |
| Quantity: | 1 |
Features of Kershaw Shuffle DIY Folding Knife by Kershaw Originals
- Makes a great utility knife, work knife, or multi-function pocketknifewith a bit driver, bits, and jump ring
- 8Cr13MoV blade steel takes and holds an edge, resharpens easily
- Sturdy glass-filled nylon handles with texture and finger contours for solid grip
- Includes bottle opener, bit driver with flat head and Philips screwdriver bits, keychain ring hole
- Manual opening; can be opened one-handed with thumb stud
- Single-position pocketclip (left, tip-down)
- Bottle opener, bit driver with flathead and Philips screwdriver bits, keychain ring hole
Package Contents:
- Kershaw Shuffle DIY Folding Knife by Kershaw Originals
- Pocket Clip
Kershaw Shuffle DIY Folding Knife by Kershaw Originals Orderable Models
List of Orderable Models
- Kershaw Shuffle DIY Folding Knife, 2.4in 8Cr13MoV Drop Point Blade, Glass-Filled Nylon Handle, Box, 8720 , MPN: 8720 , UPC: 087171048932 , Code: 1BE-KN-SDIYFK-8720
Kershaw Shuffle DIY Folding Knife by Kershaw Originals Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Kershaw Shuffle DIY Folding Knife, 2.4in 8Cr13MoV Drop Point Blade, Glass-Filled Nylon Handle, 8720X , MPN: 8720X , UPC: 087171048949 , Code: 1BE-KN-SDIYFK-8720X