Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3 in
- Overall Length:
- 7.2 in
- Blade Material:
- CPM MagnaCut
- Handle Color:
- Black/Gray
- Serrated:
- Plain
- Blade Shape:
- Reverse Tanto
- Handle Finish:
- Anodized
- Handle Material:
- Carbon Fiber
- Blade Finish:
- Satin
Code: 1BE-KN3-APSS64-7050
MPN: 7050
UPC: 087171067094
This item may be purchased by Illinois residents 21 years and over with a valid FOID and Illinois Identification card which we require submission of at checkout. For those outside of Illinois, this item is regulated for sale to Military, Law Enforcement, or other qualified personnel. Our team will contact you regarding the required qualifications and documentation. Certain federal, state, and/or local laws and regulations may apply.
Product Info for Kershaw Launch 20 3in Automatic Folding Knife
The Launch series delivers a clean and classic design for its 20th iteration. Activate the Launch 20 automatic at the push of a button, launching open a two-tone MagnaCut blade. MagnaCut blade steel excels in edge retention, toughness and corrosion resistance. Its also highly efficient and long-lasting for everyday cutting jobs. The same is true for the light and comfortable aluminum handle. A clear anodized finish and marbled carbon fiber inserts elevate the premium design even further. Whether its for everyday carry or a fancy night out, the Launch 20 fits just right in your pocket. Includes pocket clip.![]()
Specifications for Kershaw Launch 20 3in Automatic Folding Knife:
| Manufacturer: | Kershaw |
| Blade Length: | 3 in |
| Overall Length: | 7.2 in |
| Blade Material: | CPM MagnaCut |
| Handle Color: | Black/Gray |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Pocket Knife |
| Blade Shape: | Reverse Tanto |
| Handle Finish: | Anodized |
| Handle Material: | Carbon Fiber |
| Blade Finish: | Satin |
| Blade Thickness: | 0.12 in |
| Lock Type: | Push Button |
| Weight: | 2.3 oz |
| Opening Method: | Automatic |
| Closed Length: | 4.2 in |
Features of Kershaw Launch 20 3in Automatic Folding Knife
- Clear anodized finish for a raw handle appearance; marbled carbon fiber inserts on both sides of the handle
- Premium CPM MagnaCut powdered metallurgy blade steel excels in edge retention, toughness, and corrosion resistance; two-tone blade finish with stonewashed flats and satin grinds
- Low-profile push button makes it harder for blade to accidentally deploy; deep-carry pocket clip is easily reversible for left/right carry
Package Contents:
- Kershaw Launch 20 3in Automatic Folding Knife
Kershaw Launch 20 3in Automatic Folding Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Kershaw Launch 20 Automatic Folding Knife, 3in, CPM MagnaCut Steel, Reverse Tanto, Aluminum/Carbon Fiber Gray/Black Handle, 7050 , MPN: 7050 , UPC: 087171067094 , Code: 1BE-KN3-APSS64-7050