Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3.45 in
- Overall Length:
- 8 in
- Blade Material:
- CPM MagnaCut
- Handle Color:
- Black
- Serrated:
- Plain
- Blade Shape:
- Spear Point
- Handle Finish:
- Anodized
- Handle Material:
- Aluminum
- Blade Finish:
- Working Finish
Code: 1BE-KN3-KK-7038-7038
MPN: 7038
UPC: 087171068381
This item may be purchased by Illinois residents 21 years and over with a valid FOID and Illinois Identification card which we require submission of at checkout. For those outside of Illinois, this item is regulated for sale to Military, Law Enforcement, or other qualified personnel. Our team will contact you regarding the required qualifications and documentation. Certain federal, state, and/or local laws and regulations may apply.
Product Info for Kershaw Launch Iridium 3.45in Automatic Folding Knife
Clean design elements meet automatic action with the Launch Iridium. Its black-anodized aluminum handle scales create an appealing profile. Activate the premium MagnaCut blade at the push of a button, every time. The spear point blade pierces through work tasks easily, and the blades working finish hides scratches you accumulate. A custom pivot and a gray-anodized backspacer with a lanyard hole. Includes a deep-carry pocket clip.![]()
Specifications for Kershaw Launch Iridium 3.45in Automatic Folding Knife:
| Manufacturer: | Kershaw |
| Blade Length: | 3.45 in |
| Overall Length: | 8 in |
| Blade Material: | CPM MagnaCut |
| Handle Color: | Black |
| Serrated: | Plain |
| Designer: | Kershaw Originals |
| Knife Application: | Tactical |
| Blade Shape: | Spear Point |
| Handle Finish: | Anodized |
| Handle Material: | Aluminum |
| Blade Finish: | Working Finish |
| Lock Type: | Push Button |
| Weight: | 3.1 oz |
| Opening Method: | Push Button |
| Closed Length: | 4.55 in |
Package Contents:
- Kershaw Launch Iridium 3.45in Automatic Folding Knife
Kershaw Launch Iridium 3.45in Automatic Folding Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Kershaw Launch Iridium Automatic Folding Knife, 3.45in, CPM MagnaCut, Spear Point Blade, Aluminum, Black Anodized Handle, 7038 , MPN: 7038 , UPC: 087171068381 , Code: 1BE-KN3-KK-7038-7038