Tap Tap to Zoom
Code: 66E-KN4-FBBR1336-BHQ-50042
MPN: BHQ-50042
Prices and availability subject to change.
The KAI Luna series of kitchen knives offers fantastic performance and style at an affordable price. Each knife in the series features an expertly hardened stainless steel blade to provide outstanding edge retention, strength, and rigidity. This 6in Multi-Utility Knife has a partially serrated blade with a slender, tapered shape and a pointed tip. Its versatile cutting edge tackles a variety of food preparation tasks with ease![]()
| Manufacturer: | kai housewares |
| Blade Length: | 6 in |
| Closed Length: | 11.375 in |
| Overall Length: | 11.375 in |
| Blade Material: | Stainless Steel |
| Serrated: | Serrated |
| Blade Shape: | Trailing Point |
| Knife Application: | Kitchen Knife |
| Handle Color: | Black/Gray |
| Handle Length: | 5.375 in |
| Blade Finish: | Polish |
| Blade Grind: | Flat |
| Blade Thickness: | 0.07 in |
| Handle Material: | Polymer |
| Weight: | 2.62 oz |
| Quantity: | KIT |
| Color: | Black/Gray/Silver |
| Blade Type: | Fixed Blade |
| Gender: | Unisex |
| Style: | Origin |
| Seasonal/Temperature Use: | All Seasons |
| Application: | Outdoor, Work, Casual, Everyday |
| Size: | One Size |
| Activity/Occasion: | Work, Casual, Travel, Hike, Outdoor |
| Fit: | Regular |
| Age Group: | Adults |