Tap Tap to Zoom
Code: 1BE-KN-KK-1429-1429
MPN: 1429
UPC: 087171069029
Packed with features and available at an unbeatable price, the Runoff deserves a spot in your pocket. The first thing you'll notice about the Runoff is its opening and closing action. We dialed in the manual KVT ball-bearing action for extra-satisfying deployment. When put to work, the versatile clip point blade is especially efficient at piercing cuts. The dual-textured handle fills the hand comfortably for greater control, and a deep-carry pocket clip makes it convenient to travel with. The Runoff accomplishes all of this in a compact package, an easy choice for your next Kershaw.![]()
| Manufacturer: | Kershaw |
| Blade Length: | 3.1 in |
| Closed Length: | 4.05 in |
| Blade Material: | 8Cr13MoV |
| Designer: | Kershaw Originals |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Everyday Carry |
| Overall Length: | 7.15 in |
| Blade Shape: | Clip Point |
| Handle Material: | Glass-Filled Nylon |
| Blade Finish: | Satin |
| Handle Color: | Black |
| Weight: | 3 oz |
| Color: | Black |
| Blade Type: | Folding Blade |