Tap Tap to Zoom
Made in USA
Help support American manufacturing! Marked models of this product have gone through rigorous review and been certified by the manufacturer as Made in the USA.
Product Info for Killer Innovations CZP10 F 9mm Non Threaded Barrel
Precision machined from 416 Stainless Steel, the Killer Innovations CZP10 F 9mm Non Threaded Barrel is a great addition for any shooter who is looking to improve the quality of their handgun. These Pistol Barrels by Killer Innovations utilize a Single Point Cut (SPC) with SPT (Sub Rifling) Technology for incredible longevity and improved accuracy. The Killer Innovations CZP10 Gripless Barrel is designed with a bull barrel front end, that is great for a CZ factory P-10, and has an 11 target crown that greatly increases accuracy of the handgun. Equip your CZ P-10 F chambered with this Killer Innovations Non Threaded Barrel to gain an edge in the field.![]()
Specifications for Killer Innovations CZP10 F 9mm Non Threaded Barrel:
| Manufacturer: | Killer Innovations |
| Fabric/Material: | 416R Stainless Steel |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Gun Make: | CZ |
| Gun Model: | CZ P-10 F |
| Barrel Length: | 4.51 in |
| Barrel Twist Rate: | 1-10 |
| Weight: | 3.9 oz |
| Country of Origin: | USA |
Features of Killer Innovations CZP10 F 9mm Non Threaded Barrel
- Rifling: Single Point Cut with SPT Technology
Package Contents:
- Killer Innovations CZP10 F 9mm Non Threaded Barrel
Killer Innovations CZP10 F 9mm Non Threaded Barrel Orderable Models
List of Orderable Models
- Killer Innovations CZP10 F Non Threaded Barrel, DLC Black, CZBN301DLC , MPN: CZBN301DLC , UPC: 810104451154 , Code: 3P4-BPI-KILI9-CZBN301DLC
- Killer Innovations CZP10 F Non Threaded Barrel, Tin Gold, CZBN301GLD , MPN: CZBN301GLD , UPC: 810104451178 , Code: 3P4-BPI-KILI9-CZBN301GLD
- Killer Innovations CZP10 F Non Threaded Barrel, MDC Gray, CZBN301GRY , MPN: CZBN301GRY , UPC: 810104451161 , Code: 3P4-BPI-KILI9-CZBN301GRY