Tap Tap to Zoom
Made in USA
Help support American manufacturing! Marked models of this product have gone through rigorous review and been certified by the manufacturer as Made in the USA.
Product Info for Killer Innovations Velocity Glock 19 Gen 3 Slide Kit, Complete w/Threaded Barrel
Our new Velocity Glock Slide Enhanced Grip Feature cuts will change the way you rack your firearm. E.G.F. cuts provide a positive wall that you can push against when racking your slide instead of relying only on traditional serration cuts. E.G.F. cuts are located at the front and back of our slide, so however you prefer to rack your firearm, a perfect grip is always there.![]()
Specifications for Killer Innovations Velocity Glock 19 Gen 3 Slide Kit, Complete w/Threaded Barrel:
| Manufacturer: | Killer Innovations |
| Gun Make: | Glock |
| Gun Model: | Glock 19X, Glock 19 |
| Model Generation: | 3 |
| Optic Cut: | Leupold DeltaPoint Pro, Trijicon RMR |
| Condition: | New |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Threads per Inch: | Non Threaded |
| Barrel Length: | 4.02 in |
| Barrel Twist Rate: | 1-10 |
| Magazine Included: | No |
| Rifling Profile: | Single Point Cut with SPT Technology |
| Country of Origin: | USA |
| Fabric/Material: | 17-4 Stainless Steel |
| Weight: | 3.2 oz |
Features of Killer Innovations Velocity Glock 17 Gen 3 Slide Kit, Complete w/Threaded Barrel :
- Compatible with: Glock 19 Gen 3
- Red Dot Sight Cut: Version 1
- Trijicon - RMR / Leupold - Delta Point Pro
- Slide Material: 17-4 Stainless Steel
- Slide Weight: 8.7 oz (stripped slide with cover plate and screws)
Package Contents:
- Killer Innovations Velocity Glock 19 Gen 3 Slide Kit, Complete w/Threaded BarrelÂ
Killer Innovations Velocity Glock 19 Gen 3 Slide Kit, Complete w/Threaded Barrel Orderable Models
List of Orderable Models
- Killer Innovations Velocity Glock 19 Gen 3 Slide and Threaded Barrel, Gray, MDC , MPN: GLKSL269MDC-KIT1 , Code: 3P4-PST-KILINVEL201-GLKSL269MDC-KIT1
- Killer Innovations Velocity Glock 19 Gen 3 Slide and Threaded Barrel, Black, DLC , MPN: GLKSL269DLC-KIT2 , Code: 3P4-PST-KILINVEL201-GLKSL269DLC-KIT2