Tap Tap to Zoom
New Product
- Color:
- Black
Code: 5J5-BI-KOBC01-K280628
MPN: K280628
UPC: 5425026280628
Product Info for Kite Optics APC Stabilized 22x50mm Binocular
With 22x magnification, the new APC 22x50 delivers the highest power ever achieved in a stabilized binocular. Handheld 22x observation was once considered impossible - KITE OPTICS, pioneer in image stabilization, makes this a reality. This new flagship pushes the boundaries of electronic image stabilization and handheld observation.![]()
The APC 22x50 brings spotting-scope-level detail into handheld binoculars. Leave the scope and tripod at home and observe comfortably with both eyes. At just one kilogram, the stabilized 22x magnification enhances your experience without compromise.
All KITE APC binoculars are now backed by a limited lifetime warranty, including electronics. A level of confidence made possible by the dedicated service center in Belgium, where every product can be maintained and repaired to the highest standards.
In 2024, KITE OPTICS unveils the second generation of the KDGS, propelling KITE OPTICS image stabilization performance to an unprecedented level. A new era dawns once more.
With the APC 50, youll encounter an unmatched level of immersion, feeling as though youre right there with the object youre observing. Thanks to the increased precision of KDGS-2, KITE OPTICS takes a significant leap forward in advancing its software. KT 3.0 delivers a unique viewing experience that mirrors the cognitive and visual patterns of the mind, effectively making the sensation of looking through binoculars vanish.
The APC Stabilized 22x50 only comes in a 2x AA-battery powered version, providing up to 38h of active observation. Its important that you only use batteries provided or explicitly recommended by KITE OPTICS.
Specifications for Kite Optics APC Stabilized 22x50mm Binocular:
| Manufacturer: | Kite Optics |
| Color: | Black |
| Magnification: | 22 x |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Eye Relief: | 16.3 mm |
| Exit Pupil: | 2.27 mm |
| Field of View, Linear: | 54 m at 1000 m |
| Optical Coating: | KITE MHR Advance |
| Binoculars Focus System: | Manually Adjustable |
| Interpupillary Distance: | 57 - 76 mm |
| Close Focus: | 5.5 m |
| Length: | 8 in |
| Weight: | 2.25 lb |
| Finish: | Matte |
| Magnification Type: | Fixed |
Features of Kite Optics APC Stabilized 22x50mm Binocular
- One single device
- Built for confidence, designed to last
- KDGS-2
- KT 3.0 processor and software
- Sustained Performance
Package Contents:
- Kite Optics APC Stabilized 22x50mm Binocular
- Neoprene Neck-strap
- Softcase with strap
- Ocular lens protection cover
- Objective lens protection cover
- Hand-strap
- USB-C charging cable
Kite Optics APC Stabilized 22x50mm Binocular Orderable Models
List of Orderable Models
- Kite Optics APC Stabilized Binocular, 22x50mm, Black, K280628 , MPN: K280628 , UPC: 5425026280628 , Code: 5J5-BI-KOBC01-K280628