Tap Tap to Zoom
Prices and availability subject to change.
Product Info for Kitworks Everyday Tote
The Everyday Tote is the perfect complement to your Gear Tote, Gear Box, and Adventure Duffel, and will become your go-to bag for getting your day-of kit together for every adventure.![]()
Constructed with recycled 300D ripstop TPU coated fabrics and RF welded for durability and waterproofness. A full length pocket with YKK AquaGuard zipper keeps your small items secure, and laser-cut accessory tabs allow you to attach a large system pocket for more organization.
Plus, two Everyday Totes nest perfectly in the Gear Box 75L, helping you get organized and stay organized.
Specifications for Kitworks Everyday Tote:
| Manufacturer: | Kitworks |
| Application: | Everyday, Work, Outdoor, Casual |
| Height: | 10 in |
| Width: | 12 in |
| Pack Volume: | 75 liters |
| Fabric/Material: | Nylon |
| Length: | 15 in |
| Size: | One Size |
| Gender: | Unisex |
| Weight: | 0.5 lb |
| Age Group: | Adults |
| Style: | Tactical, Original, Performance |
| Seasonal/Temperature Use: | All Seasons |
| Fit: | Regular |
| Activity/Occasion: | Outdoor, Casual, Travel, Work |
| Quantity: | 1 |
Features of Kitworks Everyday Tote
- 300D TPU-laminated ripstop recycled polyester.
- RF welded seams create a high durability, fully waterproof shell.
- TPU coating for easy cleanup. Just wipe or spray it down.
- Full-length internal zippered pocket with key clip and YKK Aquaguard zipper to protect your small items.
- Accessory tabs allow attachment of Kitworks System Pockets.
- Compression strap to secure contents.
- Dual GearID patches allow you to personalize your kit and quickly ID your gear.
- Everyday tote is sized to nest in Gear Box 75L and Adventure Duffel 90L.
Package Contents:
- Kitworks Everyday Tote
Kitworks Everyday Tote Orderable Models
List of Orderable Models
- Kitworks Everyday Tote, Black, 75 liters, ET-01 , MPN: ET-01 , Code: 6B3-TRB-3E1B86D4-ET-01
- Kitworks Everyday Tote, Blue, 75 liters, ET-02 , MPN: ET-02 , Code: 6B3-TRB-3E1B86D4-ET-02
- Kitworks Everyday Tote, Coyote, 75 liters, ET-04 , MPN: ET-04 , Code: 6B3-TRB-3E1B86D4-ET-04