Tap Tap to Zoom
Klarus XT 1A LED Flashlight - 3 modes, 150 Lumen, 1x AA, Strobe has been discontinued by Klarus and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Flashlights, Survival Gear yourself to try and find the perfect replacement for you!
The Klarus XT1A Flashlight w/ Dual Button Switch is a compact but extremely bright tactical and self-defense flashlight built for lightning-fast one-handed operation and easy access to the strobe mode, which can be activated even when the flashlight is turned off. This tactical flashlight offers three light levels plus a variable-frequency strobe mode and a maximum output of 150 lumens, powered by a single AA battery. The Klarus XT1A LED Flashlight is built around a XP-G R5 LED bulb with a lifespan of 50,000 hours, so the flashlight will last as long as you do. The Klarus XT 1A LED Flashlight is made for easy operation, with a forward-mounted tactical switch with momentary activation. An attached Clip for makes for easy hands-free operation, and the Klarus XT1A Flashlight is waterproof to IPX-8 Standard (2 meters). This compact tactical light puts put a remarkably smooth beam with a perfect balance of beam throw and spill, its output digitally regulated to keep a constant brightness.![]()
| Emitter: | CREE XP-G R5 LED with a lifespan of up to 50,000 hours |
| Modes: | 3 lighting modes and 1 flashing |
| Lighting output: | 150 ANSI lumens/ 1hrs - 30 lumens/ 6 hrs -4 lumens/ 50hrs |
| Variable frequency strobe: | 150 lumens/ 2 hrs |
| Working Voltage: | 0.9-1.8V |
| Battery: | 1pc. 1.5V AA Alkaline or Ni-MH. (DO NOT USE) 14500 lithium-ion batteries |
| Body color: | Military grey |
| Reflector: | Textured orange peel reflector |
| Switches: | Tactical main switch for turning the light on and off with momentary activation from off; Dedicated mode switch for instant access to strobe and changing modes |
| Lens: | Toughened ultra-clear glass |
| Material: | Aircraft grade aluminum |
| Dimensions: | 116mm (Length) x 24 mm (Head) x 22.6 (Body) |
| Net weight: | 53g (Excluding battery) |