Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
- Reticle:
- 30/30
- Tube Diameter:
- 1 in
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 17.2 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.25 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 75 yds
- Included Accessories:
- Leans Cleaning Cloth, Lens Caps
- Condition:
- New
Code: KO-RS-7264
MPN: 7264
UPC: 698156072646
Product Info for Konus 3-9x40 Rifle Scope With 30/30 Engraved Reticle 7264
The Konus 3-9x40 Rifle Scope With 30/30 Engraved Reticle 7264 is one of the best selling Rifle Scopes in the whole Konuspro range. The Konus Rifle Scope is extremely rugged and perfectly recoil-proof, while the engraved/laser etched reticle is able to withstand extreme forces and will not break, shift or snap even if the Rifle Scope is used with heavy calibers. The 3-9x40 Rifle Scope With 30/30 Engraved Reticle by Konus also gives the users the utmost versatility of selecting either a low magnification power(for shooting at close range or at a fast moving target) or a high magnification power(for long distance shooting or hunting).![]()
Specifications for Konus 3-9x40 Rifle Scope With 30/30 Engraved Reticle 7264:
| Manufacturer: | Konus |
| Objective Lens Diameter: | 40 mm |
| Magnification: | 3 - 9 x |
| Reticle: | 30/30 |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 8 mm |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 12.5 - 38 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 17.2 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Length: | 12.9 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 75 yds |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Multi-Coated |
| Weather Resistance: | Yes |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Package Type: | Box |
| Included Accessories: | Lens Caps, Leans Cleaning Cloth |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
Features of Konus KonusPro 3-9x40 Rifle Scope w/30/30 Engraved Reticle 7264:
- Waterproof, Fogproof, Shockproof
- Dry Nitrogen Filled
- Airgun Approved
- Heavy Caliber Recoil Proof Reticle
- Multi Coated Optics
- Includes Lens Caps and Lens Cleaning Cloth
- Finger Adjustable Windage and Elevation Adjustments
Package Contents:
- Konus KonusPro 3-9x40 Rifle Scope w/30/30 Engraved Reticle 7264
- Lens covers
- Lens cloth
Konus 3-9x40 Rifle Scope With 30/30 Engraved Reticle 7264 Orderable Models
List of Orderable Models
- Konus 3-9x40 Rifle Scope With 30/30 Engraved Reticle 7264 , MPN: 7264 , UPC: 698156072646 , Code: KO-RS-7264