Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Package Type:
- Box
- Included Accessories:
- Carrying Case
Code: KO-BI-2102
MPN: 2102
UPC: 698156021026
Product Info for Konus Konusvue 7x50mm Roof Prism Classic Binoculars
Versatile Konus 7x50 classical Binoculars is a versatile instrument for classical lovers of nature or antique lovers of good optical quality. Most likely to be used in pairs, these binoculars will provide the observer with sufficient magnification to obtain in the shortest distance a detailed and sharp image. In addition, Konus 7 x 50 classic binoculars will provide the user with the comfort of holding them a single hand. The hard protective rubber armor with the traditional design and the variety of brightness and magnification provided by the Konus company fulfill requirements for most amateurs and professional users. Konus Classic 7 x 50mm Binoculars features high quality coatings of all air entrapped lenses that exclude the transmission of any secondary reflected light. With these binoculars, the user will have a sharp and bright view without any additional prisms or lens coatings. In the old days, this was the best feature that one could have asked for from a classic konus binocular. The konus 7 x 50 classic konusvue had the advantage of a bigger field of view, this meant that the binoculars were able to collect dust and dings and were often a victim of rough handling. The hard armor of the konus 7 x 50 classic binoculars ensured that these were a very sturdy and long lasting binoculars. These konus Binoculars were built to function even in the most critical situations and therefore these binoculars are permanently fixed in the memory of the keepers of the family.![]()
Specifications for Konus Konusvue 7x50mm Roof Prism Classic Binoculars:
| Manufacturer: | Konus |
| Color: | Black |
| Magnification: | 7 x |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Prism System: | Roof |
| Exit Pupil: | 7.1 mm |
| Field of View, Linear: | 396 ft at 1000 yds |
| Optical Coating: | Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Weight: | 36 oz |
| Finish: | Rubber |
| Package Type: | Box |
| Included Accessories: | Carrying Case |
| Magnification Type: | Fixed |
| Case: | Yes |
| Armoring: | Rubber Armored |
| Tripod Adaptable: | Yes |
| Strap: | Yes |
Package Contents:
- Konus Konusvue Classic 7x50 Binoculars 2102
Konus Konusvue 7x50mm Roof Prism Classic Binoculars Orderable Models
List of Orderable Models
- Konus Konusvue 7x50mm Roof Prism Classic Binoculars, Rubber, Black, 2102 , MPN: 2102 , UPC: 698156021026 , Code: KO-BI-2102