Tap Tap to Zoom
Read More...
- Reticle:
- 30/30
- Tube Diameter:
- 1 in
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Finish:
- Black
- Color:
- Black
- Weight:
- 19 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.25 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 10 yds to infinity
- Included Accessories:
- Leans Cleaning Cloth, Screw on Metal Lens Covers
- Condition:
- New
Code: KO-RS-7256-EE
MPN: 7256
UPC: 698156072561
Product Info for Konus Konuspro 3-12x50 Zoom Rifle Scope with Sunshade
Konus KonusPro 3-12x50 Rifle Scope With Sun Shade7256 by Konus introducing the first line of Konus Rifle Scopes dedicated to the sportsman with a engraved (glass etched) reticle. This technology is typically reserved for hunting risflescopes because of their ruggedness and their ability to withstand extreme forces. The Konus Pro 7256 30/30 Rifle Scope 3-12-50 reticles are actually etched on precision, multi-coated optical glass, thus eliminating the chance of breaking or misalignment. Konus Konus-Pro 30/30 3-12-50 Rifle Scope is 100% waterproof, fogproof, shockproof Rifle Scope. KonusPro 7256 Rifle-Scope has a fully multi coated optics - Nitrogen purged. finger adjustable windage + elevation adjustments are supplied in Konus Konus Pro Rifle Scope 7256. The reticle of KonusPro 3-12x50 Rifle Scope is a heavy caliber recoil proof reticle, and even engraved (glassetched) reticle. The information on the Konus Reticles you can find on Konus Rifle Scope Page.![]()
Specifications for Konus Konuspro 3-12x50 Zoom Rifle Scope with Sunshade:
| Manufacturer: | Konus |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 3 - 12 x |
| Reticle: | 30/30 |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 4.16 - 16.6 mm |
| Finish: | Black |
| Field of View, Linear: | 7.8 - 31 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 2.9 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 19 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Length: | 14 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 10 yds to infinity |
| Adjustment Range: | 52.4 in |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Multi-Coated |
| Weather Resistance: | Yes |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Package Type: | Box |
| Included Accessories: | Screw on Metal Lens Covers, Leans Cleaning Cloth |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of Konus KonusPro 3-12x50 7256 Rifle Scope:
- 100% waterproof, fogproof, shockproof;
- Green coated optics;
- Finger adjustable windage + elevation adjustments
- 30/30 engraved
Package Contents:
- Konus Konuspro 3-12x50 Zoom Rifle Scope with Sunshade
Konus Konuspro 3-12x50 Zoom Rifle Scope with Sunshade Orderable Models
List of Orderable Models
- Konus Konuspro 3-12x50 Zoom Rifle Scope with Sunshade 7256 , MPN: 7256 , UPC: 698156072561 , Code: KO-RS-7256-EE
Konus Konuspro 3-12x50 Zoom Rifle Scope with Sunshade Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- DEMO, Konus Konuspro 3-12x50 Zoom Rifle Scope with Sunshade 7256 , MPN: 7256-DEMO , Code: KO-RS-7256-DEMO