Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
- Reticle:
- Engraved 30/30
- Tube Diameter:
- 1 in
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 14.1 oz
- Adjustment Click Value:
- 1/4 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 75 yds
- Included Accessories:
- Leans Cleaning Cloth, Lens Caps
- Condition:
- New
Code: KO-RS-7262-EE
MPN: 7262
UPC: 698156072622
Product Info for Konus KonusPro 4x32mm Rifle Scope
We are proud to present the new Konus KonusPro Rifle Scope 4X32 7262. Designed from the input of real hunters, this Konus Rifle Scope is fit for any situation. Featuring engraved reticle technology, the Konus KonusPro Rifle Scope 4X32 Black 7262 boasts amazing ruggedness and can withstand extreme forces. This Rifle Scope is so sophisticated and technologically advanced that the reticles are actually etched on precision and multi-coated optical glass, thus eliminating the chance of breaking and misalignment.![]()
Specifications for Konus KonusPro 4x32mm Rifle Scope:
| Manufacturer: | Konus |
| Objective Lens Diameter: | 32 mm |
| Magnification: | 4 x |
| Reticle: | Engraved 30/30 |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Exit Pupil: | 8 mm |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 29 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 114 mm |
| Color: | Black |
| Weight: | 14.1 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/4 MOA |
| Length: | 9.6 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 75 yds |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Multi-Coated |
| Weather Resistance: | Yes |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Package Type: | Box |
| Included Accessories: | Leans Cleaning Cloth, Lens Caps |
| Magnification Type: | Fixed |
| Condition: | New |
Features of Konus KonusPro Black Rifle Scope 4X32 7262:
- 100% Waterproof, Fogproof, Shockproof. Nitrogen Charged.
- Fully Multi-Coated optics high def optics.
- 1/2 M.O.A. finger adjustable
- windage + elevation adjustments.
- Engraved 30/30 Reticle. (Heavy Caliber recoil proof reticle)
- Designed for.22s and other small calibers.
Package Contents:
- Konus KonusPro 4x32mm Rifle Scope
Konus KonusPro 4x32mm Rifle Scope Orderable Models
List of Orderable Models
- Konus KonusPro 4X32 7262 Rifle Scope , MPN: 7262 , UPC: 698156072622 , Code: KO-RS-7262-EE
Konus KonusPro 4x32mm Rifle Scope Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- DEMO, Konus KonusPro Rifle Scope 4X32 7262 Rifle Scope , MPN: 7262-DEMO , Code: KO-RS-7262-DEMO