Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- 30/30 Engraved Illuminated
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Illumination Color:
- Blue, Red
- Finish:
- Black Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 25.4 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.25 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 100 yds
- Illumination Type:
- LED
- Included Accessories:
- 1 CR2032 Battery, Objective/Eyepiece Covers
Code: KO-RS-KPROLZ30RS-7181
MPN: 7181
UPC: 698156071816
Product Info for Konus Konuspro Rifle Scope
The Konus Konuspro LZ-30 3-12x56mm Rifle Scope features an advanced, dual locking system that is designed to lock-in your final adjustments and reset your bezel to zero with utmost precision. Its one-piece 30mm tube is unbelievebly rugged, while its fully multi-coated high quality glass is able to generate the maximum light transmission under the most unfavorable conditions. The unique 30/30 reticle with floating cross is etched for supreme recoil resistance and is also dual-illuminated in red and blue. The field of view is extremely generous, being 20% wider than comparable models.![]()
Specifications for Konus Konuspro Rifle Scope:
| Manufacturer: | Konus |
| Objective Lens Diameter: | 56 mm |
| Magnification: | 3 - 12 x |
| Reticle: | 30/30 Engraved Illuminated |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Exit Pupil: | 18.6 mm |
| Illumination Color: | Red, Blue |
| Finish: | Black Matte |
| Field of View, Linear: | 43 ft at 1000 yds |
| Eye Relief: | 81 mm |
| Color: | Black |
| Weight: | 25.4 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Length: | 13.4 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 100 yds |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Width: | 2.4 in |
| Fabric/Material: | 30mm Nylon Webbing |
| Adjustment Range: | 60 in |
| Height: | 2.4 in |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Package Type: | Box |
| Included Accessories: | Objective/Eyepiece Covers, 1 CR2032 Battery |
| Magnification Type: | Variable |
| Gun Type: | Rifle |
| Twilight Factor: | 26 |
| Beam Color: | Blue/Red |
Features of Konus KonusPro LZ-30 3-12x56mm Rifle Scope 7181:
- Waterproof, fogproof, shockproof.
- Extra wide field of view.
- Fully multi-coated optics.
- Precision 1/4 MOA adjustmeents.
- Dual locking turrets with zero-resetting bezel.
- 30/30 engraved reticle with floating cross.
- Dual illumination
- One-piece tube construction.
- Fast focus ocular.
Package Contents:
- Konus Konuspro Rifle Scope
Konus Konuspro Rifle Scope Orderable Models
List of Orderable Models
- Konus Konuspro LZ30 3X-12X56 Rifle Scope, Black, 7181 , MPN: 7181 , UPC: 698156071816 , Code: KO-RS-KPROLZ30RS-7181