Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
- Reticle:
- Illuminated Mil-Dot
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- Blue, Red
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 20.8 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.25 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 100 yds
- Illumination Type:
- LED
- Included Accessories:
- Flip-up Lens Covers, Lens Cleaning Cloth
Code: KO-RS-7292A
MPN: 7292A
UPC: 8002620072926
Product Info for Konus Pro 3-12x50mm T30 Rifle Scope w/ Illum Mil Dot Reticle
With tough, all-aluminum housing and a dual-illumination system, this Konus Pro 3-12x50mm T30 Rifle Scope w/ Illuminated Mil Dot Reticle is a reliable, all-purpose second focal plane Rifle Scope that will hold zero even when used on muzzleloaders, adapting to both right and left-handed shooting styles. These Rifle Scopes by Konus feature fully multi-coated optics that enhance brightness, contrast, and clarity, offering brighter images in low-light environments. This Konus Pro 3-12x50 T-30 0.25 MOA Rifle Scope w/ T30 Reticle has both lateral and hash marks on the second focal plane reticle that allow precise leads on moving targets, compensating for strong crosswinds, and provides a system of reference lines for exact aiming at distances from 75 to 275 yards. This Konus Pro 3-12x50 T-30 0.25 MOA Muzzleloading Rifle Scope is parallax-free at 100 yards thanks to the etched reticle in the second focal plane. For a rugged, lightweight, and all-weather Rifle Scope built to perform in any environment, choose the Konus Pro 3-12x50 T-30 0.25 MOA Rifle Scope.![]()
Specifications for Konus Pro 3-12x50mm T30 Rifle Scope w/ Illum Mil Dot Reticle:
| Manufacturer: | Konus |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 3 - 12 x |
| Reticle: | Illuminated Mil-Dot |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 2.7 - 11 mm |
| Illumination Color: | Red, Blue |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 5.7 - 22.9 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.5 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 20.8 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Length: | 3.4 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 100 yds |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Multi-Coated |
| Brightness Settings: | 5 |
| Weather Resistance: | Yes |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Package Type: | Box |
| Included Accessories: | Flip-up Lens Covers, Lens Cleaning Cloth |
| Magnification Type: | Variable |
| Gun Type: | Rifle |
Package Contents:
- Konus Pro 3-12x50mm T30 Rifle Scope w/ Illum Mil Dot Reticle
Konus Pro 3-12x50mm T30 Rifle Scope w/ Illum Mil Dot Reticle Orderable Models
List of Orderable Models
- Konus Pro T30 Rifle Scope 3-12x50mm Illuminated Mil Dot Reticle Black , MPN: 7292A , UPC: 8002620072926 , Code: KO-RS-7292A