Tap Tap to Zoom
Read More...
- Reticle:
- Engraved Ballistic 550
- Tube Diameter:
- 1 in
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 14.4 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.25 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 100 yds
Code: KO-RS-7275
MPN: 7275
UPC: 698156072752
Product Info for Konus KonusPro 3-9x40mm Rifle Scope, 1in Tube, Second Focal Plane
With precise 0.25 MOA adjustments and an engraved 550 ballistic reticle, this Konus KONUSPRO 3-9x40mm Rifle Scope will improve your accuracy while engaging distant targets at the range or on the hunting grounds. These Rifle Scopes designed by the experts at Konus with waterproof, fogproof and shockproof construction for use in harsh weather conditions. This Konus KONUSPRO 3-9x40mm SFP Rifle Scope features fully multi-coated optics that provide bright and vivid views so that you can easily identify and acquire targets in the field. Mount a Konus KONUSPRO-550 3-9x40 Rifle Scope to improve your precision with clear glass and reliable aiming points.![]()
Specifications for Konus KonusPro 3-9x40mm Rifle Scope, 1in Tube, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Konus |
| Objective Lens Diameter: | 40 mm |
| Magnification: | 3 - 9 x |
| Reticle: | Engraved Ballistic 550 |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 10 - 4.4 mm |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 12.3 - 36.9 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 14.4 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Length: | 12.2 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 100 yds |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Multi-Coated |
| Weather Resistance: | Yes |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Variable |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of Konus KonusPro 3-9x40mm Rifle Scope, 1in Tube, Second Focal Plane:
- Waterproof, Fogproof, Shockproof
- Dry Nitrogen Filled
- Approved For Airguns With A 7.5 Joule Energy Or Less
- Airgun Approved
- Heavy Caliber Recoil Proof Reticle
- Multi Coated Optics
- Engraved reticle in the second focal plane
- Includes Lens Caps and Lens Cleaning Cloth
- Finger Adjustable Windage and Elevation Adjustments
Package Contents:
- Konus KonusPro 3-9x40mm Rifle Scope, 1in Tube, Second Focal Plane
- Lens covers
- Lens cloth
Konus KonusPro 3-9x40mm Rifle Scope, 1in Tube, Second Focal Plane Orderable Models
List of Orderable Models
- Konus KonusPro Rifle Scope, 3-9x40mm, 1in Tube, Second Focal Plane, Engraved Ballistic 550 Reticle, Matte, Black, 7275 , MPN: 7275 , UPC: 698156072752 , Code: KO-RS-7275