Tap Tap to Zoom
- Size:
- One Size
- Sleep Capacity:
- 3-Person
- Color:
- Graphite/Orange
Code: 6CK-TBK-SST17-482-KM-TEBD-GO-3
MPN: 482-KM-TEBD-GO-3
UPC: 628098432796
Product Info for Kuma Outdoor Gear Bear Den 3 Tent
The Bear Den 3 Tent is perfect for an individual or couple looking for a smaller tent footprint but with the added benefit of some extra storage space! These 3 person stretched dome tents offer a weatherproof vestibule which creates a perfect place for any storage that needs to stay dry.![]()
Specifications for Kuma Outdoor Gear Bear Den 3 Tent:
| Manufacturer: | Kuma Outdoor Gear |
| Size: | One Size |
| Weight: | 10 lb |
| Sleep Capacity: | 3-Person |
| Color: | Graphite/Orange |
| Fabric/Material: | Polyester |
| Body Material: | 68D 190T polyester |
| Floor Material: | Polyester |
| Internal Length: | 133 in |
| Internal Width: | 82 in |
| Internal Height: | 54 in |
| Vestibule Area: | 52.5 sq. ft |
| Floor Area: | 76 sq. ft |
Features of Kuma Outdoor Gear Bear Den 3 Tent
- 68D 190T Polyester/2000mm, PU coating
- Fully taped seams on fly and floor
- Heavy duty PE flooring
- Fiberglass poles
- Two doors - one exterior into vestibule and one interior
Package Contents:
- Kuma Outdoor Gear Bear Den 3 Tent
- 24 tent pegs
- Six guylines
- Two inside mesh pockets
- Carry bag
Kuma Outdoor Gear Bear Den 3 Tent Orderable Models
List of Orderable Models
- Kuma Outdoor Gear Bear Den 3 Tent, Graphite/Orange, 482-KM-TEBD-GO-3 , MPN: 482-KM-TEBD-GO-3 , UPC: 628098432796 , Code: 6CK-TBK-SST17-482-KM-TEBD-GO-3