Tap Tap to Zoom
Read More...
- Color:
- Black
- Width:
- 7 in
- Height:
- 5 in
Code: 8I-G1-222200
MPN: 222200
UPC: 661120222002
Product Info for Lockdown Handgun Rack 4 Gun
Lockdown Four Gun Handgun Rack 222200 stores up to four handguns for easy access at home or on the range. These metal gun racks are vinyl coated to protect the finish on your pistols, wherever they may be. Each channel in this Lockdown gun rack is specifically molded to support the grip and barrel of the gun, so you don't have to worry about any undue stress on your handguns. The Lockdown 4 Gun Pistol Rack is wide enough to fit most pistols, even magnum revolvers and other wide bodied handguns. Securely hold your favorite handguns in your gun safe or elsewhere with the Lockdown Handgun Rack.![]()
Specifications for Lockdown Handgun Rack 4 Gun:
| Manufacturer: | Lockdown |
| Color: | Black |
| Finish: | Vinyl |
| Fabric/Material: | Metal |
| Length: | 9.5 in |
| Width: | 7 in |
| Height: | 5 in |
| Gun Capacity: | 4 Handguns |
| Gun Type: | Handgun |
Features of Lockdown Four Handgun Rack:
- Cradles grip and barrel of up to four handguns
- Vinyl coating won't scratch finish
- Fits most handguns
Package Contents:
- Lockdown Four Gun Handgun Rack 222200
Lockdown Handgun Rack 4 Gun Orderable Models
List of Orderable Models
- Lockdown Handgun Rack 4 Gun, 5.8Wx8.7Hx4.9D, Metal, 222200 , MPN: 222200 , UPC: 661120222002 , Code: 8I-G1-222200