Tap Tap to Zoom
Read More...
14% OFF Firearm Parts
- Color:
- Raw Stainless
- Finish:
- Glass Bead Satin
- Fabric/Material:
- 416 Stainless Steel
- Caliber:
- 9mm Luger
- Gun Make:
- Glock
- Gun Model:
- Glock 17 9mm
- Model Generation:
- 3, 4
- Barrel Length:
- 4.49 in
- Barrel Material:
- 416 Stainless Steel
- Barrel Twist Rate:
- 1-10
- Flutes:
- No
- Weight:
- 8 oz
- Condition:
- New
Code: 59-BPI-UASG24-17N
MPN: LWD-17N
UPC: 639737067873
Product Info for Lone Wolf Arms Glock 17 9mm Barrel
Lone Wolf Distributors replacement barrels are manufactured from the highest grade mill select 416 stainless steel, CNC machined, and heat treated. These combined features provide a lifetime of service at an affordable price. The standard groove and land rifling make this an excellent choice for those who wish to shoot lead, plated or jacketed bullets. Can be used in factory ported or stock pistols. Intended for use in the Glock 17 pistol only.![]()
Specifications for Lone Wolf Arms Glock 17 9mm Barrel:
| Manufacturer: | Lone Wolf Arms |
| Color: | Raw Stainless |
| Finish: | Glass Bead Satin |
| Fabric/Material: | 416 Stainless Steel |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Gun Make: | Glock |
| Gun Model: | Glock 17 9mm |
| Model Generation: | 4, 3 |
| Barrel Length: | 4.49 in |
| Barrel Profile: | Standard |
| Barrel Material: | 416 Stainless Steel |
| Barrel Twist Rate: | 1-10 |
| Flutes: | No |
| Weight: | 8 oz |
| Condition: | New |
Features of Lone Wolf Arms Glock 17 9mm Barrel:
- Ready to use, pre-fit drop in, no gunsmithing required
- Fits Glock Gen3 & Gen4 (For Gen5, order AW-19L)
- Barrels do not fit Gen 1 "pencil barrel" G17's. Pencil barrels were included in serial numbers AA000-AL999 G17's
- Precision machined from heat treated 416 stainless steel
- Lock-up area produces greater shot-to-shot accuracy
- Tighter dimensions than the original
- Glass bead, satin finish exterior
- Maximum chamber support, improved feed ramp design
- Button rifled, standard crown
- Ok to use lead, plated or jacketed bullets
Package Contents:
- Lone Wolf Arms Glock 17 9mm Barrel
Lone Wolf Arms Glock 17 9mm Barrel Orderable Models
List of Orderable Models
- Lone Wolf Arms Glock 17 9mm Barrel, 1/2x28, Raw Stainless, LWD-17N , MPN: LWD-17N , UPC: 639737067873 , Code: 59-BPI-UASG24-17N