Tap Tap to Zoom
Code: 6H9-KN1-EB4C2EFC-BHQ-31862
MPN: BHQ-31862
Prices and availability subject to change.
What strikes us about the Maverick Scout is its simple elegance. Its an unassuming design that is easy on the eyes and a great fit in hand with its rounded scales and generous length. This model has a full flat ground A2 steel blade and flat green Mountain Micarta handle. It comes with a premium leather sheath. LT Wright Knives has made a classic must-have fixed blade for those who prefer simplicity and function over marginal flair.![]()
| Manufacturer: | LT Wright Knives |
| Blade Length: | 3.75 in |
| Overall Length: | 8.5 in |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Blade Material: | A2 |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Fixed Blade |
| Handle Material: | Ironwood |
| Blade Finish: | Satin |
| Handle Color: | Wood |
| Blade Grind: | Flat |
| Handle Length: | 4.75 in |
| Blade Thickness: | 0.13 in |
| Sheath Material: | Leather |
| Weight: | 4.75 oz |
| Hand: | Ambidextrous |
| Quantity: | 1 |
| Color: | Wood/Gray |
| General Application: | Outdoor, Casual |
| Application: | Outdoor, Work, Casual, Everyday |
| Seasonal/Temperature Use: | All Seasons |
| Style: | Original |
| Size: | 8.5 in |
| Age Group: | Adults |
| Fastener/Closure Type: | Slip On |
| Fit: | Regular |
| Blade Type: | Fixed Blade |
| Gender: | Unisex |