Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
13% OFF AR Parts + 2% Bucks
Made in USA
Help support American manufacturing! Marked models of this product have gone through rigorous review and been certified by the manufacturer as Made in the USA.
Product Info for Luth-AR MBA-5 Stock Assembly
The Luth-AR MBA-5 Buttstock is the latest in the MBA Series. Designed as an affordable, lightweight, adjustable carbine buttstock with a paddle-style adjustment lever allowing rapid positioning. The wide flared cheek rest provides a comfortable cheek weld and the integrated Picatinny rail allows for attaching a mono-pod or other accessories and the Anti-rattle set screw allows for adjustment when used with a Mil-spec buffer tube.![]()
The MBA-5 requires a Carbine buffer tube, either Mil-Spec or Commercial. Please review the information provided in the Requirements tab below.
The MBA-5 is Grovtec Quick Detach sling cup ready. Paired with our Chubby Grip and Palm Handguard the New MBA-5 is just the right choice for your AR.
Note: The MBA-5 is designed with a non-adjustable, flared cheek rest and is not intended to provide vertical adjustment.
Specifications for Luth-AR MBA-5 Stock Assembly:
| Manufacturer: | Luth-AR |
| Gun Model: | M16, AR-10, M4, AR-15 |
| Gun Type: | Carbine |
| Weight: | 8.9 oz |
| Length: | 11.5 - 14.5 in |
| Included Accessories: | Standard |
| Condition: | New |
| Buffer Tube Size: | Commercial or MIL-Spec |
| Fabric/Material: | Glass-Filled Nylon, DuPont Zytel FRN Polymer |
| Gun Make: | AR Platform |
| Caliber: | .223 Remington, 5.56x45mm NATO, 9mm Luger, .308 Winchester |
| Country of Origin: | USA |
Features of Luth-AR MBA-5 Stock Assembly
- Lightweight Carbine Buttstock
- MBA Ergonomic Styling
- Paddle Adjustment Lever for Rapid Positioning
- Flared Cheek Rest
- Anti-rattle set screw
- Integrated Picatinny Rail for Mono-pod attachment
- Available in Black or Flat Dark Earth
- Quick Release Cup Pockets, both sides
- Rubber Buttpad
- High-Strength Glass-filled Nylon
Package Contents:
- Luth-AR MBA-5 Stock Assembly
Luth-AR MBA-5 Stock Assembly Orderable Models
List of Orderable Models
- Luth-AR MBA-5 Stock Assembly, AR-10/ AR-15, 9mm/5.56x45mm/.308 Caliber, 11.5 - 14.5 in, FDE, MBA-5F , MPN: MBA-5F , UPC: 812058030874 , Code: 3FN-BSC-MBA5-MBA-5F
- Luth-AR MBA-5 Stock Assembly, AR-10/ AR-15, 9mm/5.56x45mm/.308 Caliber, 11.5 - 14.5 in, Black, MBA-5 , MPN: MBA-5 , UPC: 812058030775 , Code: 3FN-BSC-MBA5-MBA-5
Luth-AR MBA-5 Stock Assembly Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- USED Luth-AR MBA-5 Stock Assembly, AR-10/ AR-15, 9mm/5.56x45mm/.308 Caliber, 11.5 - 14.5 in, FDE, MBA-5F, EDEMO2, Condition Fair, Other , MPN: MBA-5F-EDEMO2 , Code: 3FN-BSC-MBA5-MBA-5F-EDEMO-OT-D