Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3.7 in
- Overall Length:
- 9.6 in
- Blade Shape:
- Tanto
- Blade Material:
- 9Cr18MoV Stainless Steel
- Serrated:
- Plain
- Handle Material:
- G10
- Handle Color:
- Black
- Handle Finish:
- Finger Ring
- Sheath Material:
- Synthetic
- Color:
- Black/Grey
Code: 1SS-KN1-AOB0126-1122586
MPN: 1122586
UPC: 661120080862
Product Info for M&P Extreme Op's Karambit Fixed Blade Knife
With steel strong enough to pierce through tough material, the Chokeholds tanto pointed blade and G1 scales will give you a sturdy grasp helping you in any fight or situation you may find yourself in.![]()
Specifications for M&P Extreme Op's Karambit Fixed Blade Knife:
| Manufacturer: | M&P |
| Blade Length: | 3.7 in |
| Overall Length: | 9.6 in |
| Blade Shape: | Tanto |
| Blade Material: | 9Cr18MoV Stainless Steel |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Fixed Blade |
| Handle Material: | G10 |
| Handle Color: | Black |
| Handle Length: | 5 in |
| Handle Finish: | Finger Ring |
| Sheath Material: | Synthetic |
| Weight: | 7.2 oz |
| Hand: | Ambidextrous |
| Color: | Black/Grey |
Features of M&P Extreme Op's Karambit Fixed Blade Knife
- 9Cr18MoV stainless steel
- Measures: 8.5 inch (21.59 cm) overall length with a blade length of 4 in (10.16 cm) and a weight of 7.2 ounces
- Black Handle with G10 Scales
- Includes Black Synthetic Sheath
- Finger Groove
- Jimping
- Finger Loop for added leverage
Package Contents:
- M&P Extreme Op's Karambit Fixed Blade Knife
M&P Extreme Op's Karambit Fixed Blade Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- M&P Extreme Op's Karambit Fixed Blade Knife, 3.7in, 9Cr18MoV Stainless Steel Blade, 5in, G10 Handle, 1122586 , MPN: 1122586 , UPC: 661120080862 , Code: 1SS-KN1-AOB0126-1122586