Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Beam Color:
- White
- Light Output:
- 200 lumens
- Bulb Type:
- LED
- Quantity:
- 1
- Battery Type:
- AAA Alkaline
- Included Accessories:
- Belt Clip
- Package Type:
- Clam Pack/ Plastic
Code: MG-FL-XL50-S301C
MPN: XL50-S301C
UPC: 038739632148
Product Info for Maglite XL50 TACTICAL COMBO PACK BLK
Tactical Blister Pack:Includes flashlight, lens holder/anti-roll device, 3-color lens set, pocket clip & three AAA alkaline batteries.Spot-to-Flood adjustable LED beamAnodized for corrosion resistance and durabilityRugged, machined aluminum caseIntelligent Energy Source Management - continuously monitors the balance between high brightness and efficient power usage allowing for prolonged battery lifePowered by three (3) AAA alkaline batteries (included)Individually serial numberedBeam Distance: 735' Peak Beam Intensity: 12533cdBrightness: 200/34 lumensRunTime High Mode: 6h 45min/Low Mode: 25hWater-Resistant: Yes - IPX4Drop Resistance: 3.28' (1m)Technology: LEDDimensions Length: 4.8"e; Barrel Diameter: 1"e; Head Diameter: 1"e; Weight: 3.68 oz - with batteriesThe Maglite XL50 LED Flashlight is a sturdy pocket flashlight that uses MAG-LED technology for high brightness and low power consumption. This flashlight offers three settings, accessible via a single pushbutton on the bottom of the flashlight. One click turns on the flashlight, two clicks switches to 25% power mode, three clicks activates the emergency safety strobe. A twist top makes it easy to adjust the LED beam from spot to flood. Power is supplied via three included AAA batteries which last for 6h 45min in high mode and 25h in energy saving mode. This light is designed for durability with a machined aluminum case and a corrosion resistant anodized finish.![]()
Specifications for Maglite XL50 TACTICAL COMBO PACK BLK:
| Manufacturer: | Maglite |
| Flashlight Application: | Work, Casual |
| Color: | Black |
| Beam Color: | White |
| Light Output: | 200 lumens |
| Bulb Type: | LED |
| Diameter: | 1 in |
| Length: | 4.8 in |
| Weight: | 3.68 oz |
| Water Resistance Level: | IPX-4 |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | AAA Alkaline |
| Included Accessories: | Belt Clip |
| Package Type: | Clam Pack/ Plastic |
Features of Maglite XL50 200 LumenFlashlight Tactical Combo Pack:
- LED
- Easy to use
- Powerful Projecting LED Beam
- Pushbutton tailcap switch
- Compact, Pocket Size Design
- Water Resistant IPX-4
- Drop resistant to 1 meter
- Uses 3 x AAA Cell Alkaline Batteries
- Limited Lifetime Warranty
Package Contents:
- Maglite XL50 Flashlight Tactical Combo Pack
- 3 AAA Batteries
Maglite XL50 TACTICAL COMBO PACK BLK Orderable Models
List of Orderable Models
- Maglite XL50 TACTICAL COMBO PACK BLK XL50-S301C , MPN: XL50-S301C , UPC: 038739632148 , Code: MG-FL-XL50-S301C