1 of 5 images
MAK Optics Makdot SXP Red Dot Sight, 3.5 MOA Dot Reticle, 27860003
2 of 5 images
MAK Optics Makdot SXP Red Dot Sight, 3.5 MOA Dot Reticle, 27860003
3 of 5 images
MAK Optics Makdot SXP Red Dot Sight, 3.5 MOA Dot Reticle, 27860003
4 of 5 images
MAK Optics Makdot SXP Red Dot Sight, 3.5 MOA Dot Reticle, 27860003
5 of 5 images
MAK Optics Makdot SXP Red Dot Sight, 3.5 MOA Dot Reticle, 27860003
Tap Tap to Zoom
Documents
Questions & Answers
Customer Reviews
Most Recent Reviews
Ideal for conceal carry handguns. Low profile, minimal weight, bright lens and very intense, crisp dot. Zeroing in was fast and easy, after plenty of rounds downrange, the system still stands like on day one. Nice product - even the price is right...
Read More...
Read More...
- Reticle:
- 3.5 MOA Dot
- Red Dot Sights-Footprint:
- Not Applicable
Code: 5IH-RD-MOMXP-27860003
MPN: 27860003
UPC: 4251742900103
List: $279.99Save $10.99
$269.00
Product Info for MAK Optics Makdot SXP Red Dot Sight
The MAKdot SXP is the premium red-dot sight for pistols.![]()
Absolute reliable repeatability, accuracy and precision with lighweight design.
Specifications for MAK Optics Makdot SXP Red Dot Sight:
| Manufacturer: | MAK Optics |
| Finish: | Mate |
| Fabric/Material: | 7075 T6 Aluminium |
| Magnification: | 1 x |
| Reticle: | 3.5 MOA Dot |
| Adjustment Type: | MOA |
| Emitter Type: | Open |
| Battery Type: | Lithium Metal, CR2032 |
| Length: | 41 mm |
| Width: | 24 mm |
| Height: | 28 mm |
| Weight: | 13 g |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
| Mount Type: | No Mount |
Features of MAK Optics Makdot SXP Red Dot Sight
- Super compact.
- High performance thermoplastic (PPS Polymer).
- Automatic brightness control. Battery life up to 50,000 hours.
Package Contents:
- MAK Optics Makdot SXP Red Dot Sight
- Screws
- Lense Cloth
- Battery
- Manuel Instruction
MAK Optics Makdot SXP Red Dot Sight Orderable Models
List of Orderable Models
- MAK Optics Makdot SXP Red Dot Sight, 3.5 MOA Dot Reticle, 27860003 , MPN: 27860003 , UPC: 4251742900103 , Code: 5IH-RD-MOMXP-27860003
Compare (0)
1 item has been added
Add at least two items to compare