Tap Tap to Zoom
Malibu 4pc Outdoor Flood Light Kit - 20 Watt Halogen has been discontinued by Malibu and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Flashlights, Survival Gear yourself to try and find the perfect replacement for you!
Illuminate ground-level objects and pathways on your lawn, alongside your home or on your porch or patio using the amazing Malibu Outdoor Black Ground Flood Lights 8301-9904-04. The durable cast metal housing on the Malibu 120 Watt Halogen Flood Light Kit is ideal for outdoor installation and it is waterproof and corrosion-resistant to withstand the elements and stand up to wear and tear.![]()
| Adjustable Lamp Head: | Yes |
| Assembled Depth (in.): | 4.4 in |
| Assembled Height (in.): | 12 in |
| Assembled Width (in.): | 2.7 in |
| Bulb Type: | Halogen |
| Certifications and Listings: | CSA Listed |
| Dusk to Dawn: | Yes |
| ENERGY STAR Certified: | No |
| Exterior Lighting Accessory Type: | Flood Lights |
| Exterior Lighting Product Type: | Flood and Spot Lights |
| Fixture Material: | Metal |
| Glass/Lens Type: | Clear |
| Landscape Lighting Application: | Spot Lighting |
| Light Source: | Halogen |
| Lighting Kit: | Yes |
| Manufacturer Warranty: | 1-Year Limited Warranty |
| Motion Sensor: | No |
| Mounting Type: | Ground |
| Number of Bulbs Required: | 4 |
| Number of Housings Included: | 4.0 |
| Outdoor Lighting Features: | Adjustable Lamp Head,Dusk to Dawn,Waterproof,Weather Resistant |
| Power Type: | Low voltage |
| Product Height (in.): | 4.4 in |
| Product Length (in.): | 4.4 in |
| Product Weight (lb.): | 13 lb |
| Product Width (in.): | 2.7 in |
| Size: | Large |
| Solar Powered: | No |
| Waterproof: | Yes |
| Weather Resistant: | Yes |