Tap Tap to Zoom
- Size:
- One Size
- Capacity:
- 15 liters
- Pack Volume:
- 15 liters
- Color:
- Black
- Length:
- 20 cm
- Width:
- 23 cm
- Height:
- 52 cm
Code: MMT-BP4-MAMM12-2530-00301-0001-1015
MPN: 2530-00301-0001-1015
UPC: 7619876086136
Product Info for Mammut Lithium 15 Daypacks
A smaller version of a proven family of fast and lightweight packs, the Lithium 15 is perfect for day hikes and quick mountain climbs. It is made from recycled materials and the DWR coating makes it water resistant. Practical backpack for a quick hike or climbing: the Lithium 15 is super-compact and lightweight. It is the perfect companion for day hikes and quick mountain climbs. It is fully featured, but weighs very little. The padded hip belt with a separate phone pocket makes the Lithium 15 extremely comfortable to wear. You can adjust the lid to suit the weather conditions with the fast draw cord. And if the sun is shining, you can open the zippers on the front pack for quick access to snacks and water.![]()
Specifications for Mammut Lithium 15 Daypacks:
| Manufacturer: | Mammut |
| Size: | One Size |
| Gender: | Unisex |
| Weight: | 720 g |
| Pack Application: | Hiking |
| Pack Type: | Daypack |
| Capacity: | 15 liters |
| Pack Volume: | 15 liters |
| Color: | Black |
| Hydration Compatible: | Yes |
| Fabric/Material: | Polyamide |
| Age Group: | Adults |
| Length: | 20 cm |
| Width: | 23 cm |
| Height: | 52 cm |
| Pack Loading: | Top |
Features of Mammut Lithium 15 Daypacks
- Integrated, detachable rain cover
- Made from over 89% recycled materials
- Trekking pole carrier
- Fold-out cellphone pocket on the hip belt
- Detachable, padded hip belt
- Zip pocket with key pocket
- Large front zipper pocket
- Hydration system-compatible
- 2 mesh side pockets
- Zipper pocket on hip belt
- main zipper compartment
- Forward-pull hip belt adjustment
- Super-lightweight, highly breathable EVA shoulder padding
- Good back ventilation thanks to 3D EVA foam with air channels
- Lateral compression straps
Package Contents:
- Mammut Lithium 15 Daypacks
Mammut Lithium 15 Daypacks Orderable Models
List of Orderable Models
- Mammut Lithium 15 Daypacks, Black, 15 L, 2530-00301-0001-1015 , MPN: 2530-00301-0001-1015 , UPC: 7619876086136 , Code: MMT-BP4-MAMM12-2530-00301-0001-1015
Mammut Lithium 15 Daypacks Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Mammut Lithium 15 Daypacks, Hot Red/Black, 15 L, 2530-00301-3722-1015 , MPN: 2530-00301-3722-1015 , UPC: 7619876086143 , Code: MMT-BP4-MAMM12-2530-00301-3722-1015
- Mammut Lithium 15 Daypack, Woods/Black, 15 L, 2530-00301-40155-1015 , MPN: 2530-00301-40155-1015 , UPC: 7619876086150 , Code: MMT-BP4-MAMM12-2530-00301-40155-1015