Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
Product Info for March Scopes Tactical Turret 8-80x56mm Rifle Scope, 34mm Tube, Second Focal Plane
The March Scopes Tactical Knob Rifle Scope offers an amazing magnification range that is designed with ED lenses for the best optics quality. These Rifle Scopes by March Scopes are built for serious long-range and competition shooters with oversized tactical turrets that allow for fast, easy windage and elevation adjustments. The March Scopes Tactical Knob 8-80x56mm Rifle Scope features a 34mm main tube allowing for 60 MOA on elevation and 40 MOA for windage, and a 56mm objective for close focus down to 10 yards. For an advantage in the field or on the range, choose the March Scopes 8-80x56 Tactical Knob Rifle Scope.![]()
Specifications for March Scopes Tactical Turret 8-80x56mm Rifle Scope, 34mm Tube, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | March Scopes |
| Objective Lens Diameter: | 56 mm |
| Magnification: | 8 - 80 x |
| Tube Diameter: | 34 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 0.7 mm |
| Illumination Color: | None |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 1.3 - 13.2 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 2.5 degrees |
| Eye Relief: | 89 - 95 mm |
| Diopter Adjustment Range: | -3 - 3 dpt |
| Color: | Black |
| Weight: | 29.45 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/8 MOA |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 10 yds to infinity |
| Illumination Type: | Non-Illuminated |
| Fabric/Material: | 7105 Aluminium |
| Adjustment Range: | 60 MOA |
| Focus Range: | 10 yds to infinity |
| Lens Material: | Extra Low Dispersion Glass |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Fogproof: | Yes |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Variable |
| W/E Travel at 100 Yds: | 40/60 MOA |
| Country of Origin: | Japan |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of March Scopes Tactical Turret 8-80x56mm Rifle Scope, 34mm Tube, Second Focal Plane
- Focus from 10 yard to infinity
- Scope body fully machined from aluminum ingot
- All Japanese metal parts with no plastic part except for minimum essentials such as an insulator
- Argon gas filled for internal stability
- Top quality multi lens coating where the transmittance is very near 100%
- Water repellent lens coating
Package Contents:
- March Scopes Tactical Turret 8-80x56mm Rifle Scope, 34mm Tube, Second Focal Plane
- Lens Cloth
- Hexa Wrench
- Flip Caps
- Sunshade
- Fast Lever
- MD Disk
- Middle Focus Wheel
March Scopes Tactical Turret 8-80x56mm Rifle Scope, 34mm Tube, Second Focal Plane Orderable Models
List of Orderable Models
- March Scopes Tactical Turret 8-80x56mm Rifle Scope, 34mm Tube, Second Focal Plane, CH Reticle, Black, D80V56TCH Reticle , MPN: D80V56T (CH Reticle) , Code: 2A2-RS-MO8056-D80V56T-CH-RETICLE
- March Scopes Tactical Turret 8-80x56mm Rifle Scope, 34mm Tube, Second Focal Plane, 3/32MOA Dot Reticle, Black, DE0239 , MPN: D80V56T (3/32MOA Dot Reticle) , Code: 2A2-RS-MO8056-DE0239
- March Scopes Tactical Turret 8-80x56mm Rifle Scope, 34mm Tube, Second Focal Plane, MTR-RTM Reticle, Black, D80V56TMMTR-RTM Reticle , MPN: D80V56TM (MTR-RTM Reticle) , Code: 2A2-RS-MO8056-D80V56TM-MTR-RTM-RETICLE
- March Scopes Tactical Turret 8-80x56mm Rifle Scope, 34mm Tube, Second Focal Plane, MTR-1 Reticle, Black, D80V56TMMTR-1 Reticle , MPN: D80V56TM (MTR-1 Reticle) , Code: 2A2-RS-MO8056-D80V56TM-MTR-1-RETICLE
- March Scopes Tactical Turret 8-80x56mm Rifle Scope, 34mm Tube, Second Focal Plane, MTR-3 Reticle, Black, D80V56TMMTR-3 Reticle , MPN: D80V56TM (MTR-3 Reticle) , Code: 2A2-RS-MO8056-D80V56TM-MTR-3-RETICLE
March Scopes Tactical Turret 8-80x56mm Rifle Scope, 34mm Tube, Second Focal Plane Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- March Scopes 8-80 x 56mm Tactical Knob Rifle Scope, MTR-4, Black MAR1038 , MPN: MAR1038 , UPC: 690550057786 , Code: 2A2-RS-MO8056-MAR1038
- March Scopes 8-80 x 56mm Tactical Knob Rifle Scope, MTR-2, Black MAR1036 , MPN: MAR1036 , UPC: 690550569098 , Code: 2A2-RS-MO8056-MAR1036
- March Scopes 8-80 x 56mm Tactical Knob Rifle Scope, CH, Black MAR1034 , MPN: MAR1034 , UPC: 690550028922 , Code: 2A2-RS-MO8056-MAR1034
- March Scopes 8-80 x 56mm Tactical Knob Rifle Scope, 1/8 MOA DOT, Black MAR1032 , MPN: MAR1032 , UPC: 690550929618 , Code: 2A2-RS-MO8056-MAR1032
- March Scopes 8-80 x 56mm Tactical Knob Rifle Scope, 1/16 MOA DOT, Black MAR1031 , MPN: MAR1031 , UPC: 690550900556 , Code: 2A2-RS-MO8056-MAR1031
- March Scopes 8-80 x 56mm Tactical Knob Rifle Scope, MTR-FT, Black MAR1072 , MPN: MAR1072 , UPC: 690550621468 , Code: 2A2-RS-MO8056-MAR1072
- March Scopes 8-80 x 56mm Tactical Knob, Illuminated Rifle Scope MTR-3, Silver MAR1060 , MPN: MAR1060 , UPC: 690550500947 , Code: 2A2-RS-MO8056-MAR1060
- March Scopes 8-80 x 56mm Tactical Knob, Illuminated Rifle Scope MTR-4, Black MAR1039 , MPN: MAR1039 , UPC: 690550193194 , Code: 2A2-RS-MO8056-MAR1039