Tap Tap to Zoom
Product Info for March Scopes Normal Turret 1-4x24mm LPVO Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane
March 1x-4x24mm is suitable for short and middle range hunting with simple features. The 17.8 mm exit pupil at 1x enable the user to concentrate faster on the target. This scope is an excellent choice for short and middle range quarry, including moving targets. It is suitable for the harshest of environments. The FD-1 and FD-2 reticle has a bright center dot even in daytime.![]()
Specifications for March Scopes Normal Turret 1-4x24mm LPVO Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | March Scopes |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 1 - 4 x |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 6 - 17.8 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 24.9 - 100.4 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 4.7 - 19 degrees |
| Eye Relief: | 61 - 94 mm |
| Color: | Black |
| Weight: | 520 g |
| Adjustment Click Value: | 0.1 Mil Rad |
| Length: | 10.16 in |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Illumination Type: | LED |
| Fabric/Material: | Aluminium |
| Focus Range: | 100 yds |
| Lens Material: | ED Glass |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Fogproof: | Yes |
| Magnification Type: | Variable |
| W/E Travel at 100 Yds: | 56 Mil Rad |
| Gun Type: | Rifle |
| Country of Origin: | Japan |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of March Scopes Normal Turret 1-4x24mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane
- Side focus fixed 100yard
- Scope body fully machined from aluminum ingot
- All Japanese metal parts with no plastic part except for minimum essentials such as an insulator
- Argon gas filled for internal stability
- Top quality multi lens coating where the transmittance is very near 100%
- Water repellent lens coating
Package Contents:
- March Scopes Normal Turret 1-4x24mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane
- Lens Cloth
- Hexa Wrench
- Flip Caps
- Fast Lever
March Scopes Normal Turret 1-4x24mm LPVO Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane Orderable Models
List of Orderable Models
- March Scopes Normal Turret 1-4x24mm LPVO Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane, FD-1 Reticle, Black, D4V24IMLFD-1 Reticle , MPN: D4V24IML (FD-1 Reticle) , Code: 2A2-RS-MORS1424-D4V24IML-FD-1-RETICLE
- March Scopes Normal Turret 1-4x24mm LPVO Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane, FD-2 Reticle, Black, D4V24IMLFD-2 Reticle , MPN: D4V24IML (FD-2 Reticle) , Code: 2A2-RS-MORS1424-D4V24IML-FD-2-RETICLE