Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- MTR-3
- Tube Diameter:
- 34 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- Red
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 870 g
- Adjustment Click Value:
- 1/8 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Illumination Type:
- LED
- W/E Travel at 100 Yds:
- 60 MOA
Code: 2A2-RS-MORS55056-D50V56TI-MTR-3-RETICLE
MPN: D50V56TI (MTR-3 Reticle)
Product Info for March Scopes Tactical Turret 5-50x56mm Rifle Scopes, 34mm Tube, Second Focal Plane
The most powerful zoom Rifle Scope series in the world, the March-X Series, has a 10x magnification ratio zoom range capable of focusing from 10 yards to infinity. With the capability to set any position as the zero point in elevation, the shooter will never lose the starting calibration. Based on the 34mm diameter body and has the 56mm objective lens. As with all high power March scopes, the March-X 5x-50x56mm and 8x-80x56mm incorporate high quality ED lenses to provide superior image resolution. In recent years, these scopes have become very popular among the Field Target air rifle competition shooters. The Field Target competition requires a high degree of ranging accuracy. High power magnification and clear imaging are necessary for the Field Target competitors to measuring distance accurately. Expand your world more than ever before.![]()
Specifications for March Scopes Tactical Turret 5-50x56mm Rifle Scopes, 34mm Tube, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | March Scopes |
| Objective Lens Diameter: | 56 mm |
| Magnification: | 5 - 50 x |
| Reticle: | MTR-3 |
| Tube Diameter: | 34 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 1.4 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 21 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 0.4 - 4 degrees |
| Eye Relief: | 96 - 100 mm |
| Color: | Black |
| Weight: | 870 g |
| Adjustment Click Value: | 1/8 MOA |
| Length: | 15.75 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Illumination Type: | LED |
| Fabric/Material: | Aluminium |
| Focus Range: | 10 yds to infinity |
| Lens Material: | ED Glass |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Fogproof: | Yes |
| Magnification Type: | Variable |
| W/E Travel at 100 Yds: | 60 MOA |
| Gun Type: | Rifle |
| Country of Origin: | Japan |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of March Scopes Tactical Turret 5-50x56mm Rifle Scopes, 34mm Tube, Second Focal Plane
- Focus from 10 yard to infinity
- Scope body fully machined from aluminum ingot
- All Japanese metal parts with no plastic part except for minimum essentials such as an insulator
- Argon gas filled for internal stability
- Top quality multi lens coating where the transmittance is very near 100%
- Water repellent lens coating
Package Contents:
- March Scopes Tactical Turret 5-50x56mm Rifle Scopes, 34mm Tube, Second Focal Plane
- Lens Cloth
- Hexa Wrench
- Flip Caps
- Sunshade
- Fast Lever
- MD Disk
March Scopes Tactical Turret 5-50x56mm Rifle Scopes, 34mm Tube, Second Focal Plane Orderable Models
List of Orderable Models
- March Scopes Tactical Turret 5-50x56mm Rifle Scopes, 34mm Tube, Second Focal Plane, MTR-3 Reticle, Black, D50V56TIMTR-3 Reticle , MPN: D50V56TI (MTR-3 Reticle) , Code: 2A2-RS-MORS55056-D50V56TI-MTR-3-RETICLE