1 of 7 images
March Scopes High Master Genesis 6X-60X56G, Tactical Turret Rifle Scope, Fma-Mt Reticle, With Illumination, Black, NSN None, D60V56GFIMA-FMA-MT
2 of 7 images
March Scopes High Master Genesis 6X-60X56G, Tactical Turret Rifle Scope, Fma-Mt Reticle, With Illumination, Black, NSN None, D60V56GFIMA-FMA-MT
3 of 7 images
March Scopes High Master Genesis 6X-60X56G, Tactical Turret Rifle Scope, Fma-Mt Reticle, With Illumination, Black, NSN None, D60V56GFIMA-FMA-MT
4 of 7 images
March Scopes High Master Genesis 6X-60X56G, Tactical Turret Rifle Scope, Fma-Mt Reticle, With Illumination, Black, NSN None, D60V56GFIMA-FMA-MT
5 of 7 images
March Scopes High Master Genesis 6X-60X56G, Tactical Turret Rifle Scope, Fma-Mt Reticle, With Illumination, Black, NSN None, D60V56GFIMA-FMA-MT
6 of 7 images
March Scopes High Master Genesis 6X-60X56G, Tactical Turret Rifle Scope, Fma-Mt Reticle, With Illumination, Black, NSN None, D60V56GFIMA-FMA-MT
7 of 7 images
March Scopes High Master Genesis 6X-60X56G, Tactical Turret Rifle Scope, Fma-Mt Reticle, With Illumination, Black, NSN None, D60V56GFIMA-FMA-MT
Tap Tap to Zoom
You May Also Like
Blazin' Deal
TRYBE Optics DiMA1000 Laser Rangefinder with Mount, Black, TROLRF
List: $764.99
$553.81
Save Up to 28%
Blazin' Deal
TRYBE Optics Enhancer Rifle Scope Magnification Quadrupler, 4x54mm, 30mm Tube, Black, ENHRS4X
List: $799.99
$259.92
Save Up to 68%
Blazin' Deal
TRYBE Optics HIPO Rifle Scope, 3-18x50mm, 30 mm Tube, FFP, PLR-25 MOA Reticle, Black, TRORS3-18x50FFP-BL
List: $499.99
$194.84
Save Up to 61%
Blazin' Deal
TRYBE Optics HIPO Rifle Scope, 4-16x44mm, 30 mm Tube, FFP, PLR-25 MOA Reticle, Black, TRORS4-16x44FFP-BL
List: $409.99
$206.99
Save Up to 50%
Winchester Supreme Optics 1-4x24mm 30mm Tube IR Rifle Scope, Second Focal Plane, Illuminated Etched Reticle, Black, 1-4x24IR
List: $264.99
$229.99
Save Up to 13%
Questions & Answers
- Reticle:
- FMA-MT
- Tube Diameter:
- 46 mm
- Reticle Focal Plane:
- First Focal Plane (FFP)
- Illumination Color:
- Red
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 1480 g
- Adjustment Click Value:
- 1/4 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 20 m to Infinity
- Illumination Type:
- LED
- W/E Travel at 100 Yds:
- 400 MOA
Code: 2A2-RS-MORS66056-DE0212
MPN: D60V56GFIMA (FMA-MT Reticle)
$6,500.00
Product Info for March Scopes High Master Genesis 6-60x56mm Rifle Scopes, First Focal Plane
The 56mm objective and the 34 mm tube offer high resolution with excellent reliability and ruggedness.![]()
Specifications for March Scopes High Master Genesis 6-60x56mm Rifle Scopes, First Focal Plane:
| Manufacturer: | March Scopes |
| Objective Lens Diameter: | 56 mm |
| Magnification: | 6 - 60 x |
| Reticle: | FMA-MT |
| Tube Diameter: | 46 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 3.3 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 2.18 - 21.8 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 4.16 degrees |
| Eye Relief: | 67 - 82 mm |
| Color: | Black |
| Weight: | 1480 g |
| Adjustment Click Value: | 1/4 MOA |
| Length: | 15.75 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 20 m to Infinity |
| Illumination Type: | LED |
| Fabric/Material: | 7146 Aluminium |
| Focus Range: | 20 m |
| Lens Material: | ED Glass |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Fogproof: | Yes |
| Magnification Type: | Variable |
| W/E Travel at 100 Yds: | 400 MOA |
| Gun Type: | Rifle |
| Country of Origin: | Japan |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of March Scopes High Master Genesis 6-60x56mm Rifle Scopes, First Focal Plane
- Focus from 10 yard to infinity
- Scope body fully machined from aluminum ingot
- All Japanese metal parts with no plastic part except for minimum essentials such as an insulator
- Argon gas filled for internal stability
- Top quality multi lens coating where the transmittance is very near 100%
- Water repellent lens coating
Package Contents:
- March Scopes High Master Genesis 6-60x56mm Rifle Scopes, First Focal Plane
- Lens Cloth
- Hexa Wrench
- Flip Caps
- Sunshade
- Fast Lever
- MD Disk
March Scopes High Master Genesis 6-60x56mm Rifle Scopes, First Focal Plane Orderable Models
List of Orderable Models
- March Scopes High Master Genesis 6-60x56mm Rifle Scopes, First Focal Plane, FMA-MT Reticle, Black, DE0212 , MPN: D60V56GFIMA (FMA-MT Reticle) , Code: 2A2-RS-MORS66056-DE0212
Compare (0)
1 item has been added
Add at least two items to compare