Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- DR-TR2B
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Dual Focal Plane
- Illumination Color:
- None
- Color:
- Black
- Weight:
- 24.87 oz
- Adjustment Click Value:
- 1/8 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Illumination Type:
- Non-Illuminated
- W/E Travel at 100 Yds:
- 60 MOA
Code: 2A2-RS-MAR1K-DE0525
MPN: D15V42FDIMLN (DR-TR2B Reticle)
Product Info for March Scopes 1.5-15x42mm Normal Turret Rifle Scopes, 30mm Tube, Dual FFP+SFP
Light weight and compact 1.5-15x42 FFP riflescope in MIL is ideal for hunting and for precision semi-auto platforms. 42mm objective lens produces excellent low light performance in a compact form factor, while 1.5x low end magnification makes for very fast target acquisition.![]()
Specifications for March Scopes 1.5-15x42mm Normal Turret Rifle Scopes, 30mm Tube, Dual FFP+SFP:
| Manufacturer: | March Scopes |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Magnification: | 1.5 - 15 x |
| Reticle: | DR-TR2B |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Dual Focal Plane |
| Exit Pupil: | 0.86 mm |
| Illumination Color: | None |
| Field of View, Linear: | 10.5 - 1.7 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 2 - 0.33 degrees |
| Color: | Black |
| Weight: | 24.87 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/8 MOA |
| Length: | 16.54 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Illumination Type: | Non-Illuminated |
| Fabric/Material: | Aluminium |
| Lens Material: | ED Glass |
| Optical Coating: | Multicoated |
| W/E Travel at 100 Yds: | 60 MOA |
| Gun Type: | Rifle |
Features of March Scopes 1.5-15x42mm Normal Turret Rifle Scopes, 30mm Tube, Dual FFP+SFP
- ED Glass
- Side focus 10 yard - infinity
- Scope body fully machined from aluminum ingot
- All Japanese metal parts with no plastic part except for minimum essentials such as an insulator
- Argon gas filled for internal stability
- Fast focus eyepiece
- 6 level illumination module
- Top quality multi lens coating where the transmittance is very near 100%
- Water repellent lens coating
Package Contents:
- March Scopes 1.5-15x42mm Normal Turret Rifle Scopes, 30mm Tube, Dual FFP+SFP
- Lens Cloth
- Hex Wrench
- Flip Caps
- Sun Shade
- Fast Lever
- MD Disk
March Scopes 1.5-15x42mm Normal Turret Rifle Scopes, 30mm Tube, Dual FFP+SFP Orderable Models
List of Orderable Models
- March Scopes 1.5-15x42mm Normal Turret Rifle Scopes, 30mm Tube, Dual FFP+SFP, DR-TR2B Reticle, Black, DE0525 , MPN: D15V42FDIMLN (DR-TR2B Reticle) , Code: 2A2-RS-MAR1K-DE0525