Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- FML-4
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- First Focal Plane (FFP)
- Weight:
- 23.28 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.1 Mil Rad
- Adjustment Type:
- Mil Rad
- W/E Travel at 100 Yds:
- 40 Mil Rad
Code: 2A2-RS-MAR01F-D15V42FIMLN-FML-4-RETICLE
MPN: D15V42FIMLN (FML-4 Reticle)
Product Info for March Scopes 1.5-15x42mm Normal Turret Rifle Scopes, 30mm Tube, First Focal Plane
Light weight and compact 1.5-15x42 FFP riflescope in MIL is ideal for hunting and for precision semi-auto platforms. 42mm objective lens produces excellent low light performance in a compact form factor, while 1.5x low end magnification makes for very fast target acquisition.![]()
Specifications for March Scopes 1.5-15x42mm Normal Turret Rifle Scopes, 30mm Tube, First Focal Plane:
| Manufacturer: | March Scopes |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Magnification: | 1.5 - 15 x |
| Reticle: | FML-4 |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 8.7 - 2.8 mm |
| Field of View, Linear: | 70.2 - 6.9 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 13.3 - 1.33 degrees |
| Weight: | 23.28 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.1 Mil Rad |
| Length: | 10.6 in |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Fabric/Material: | Aluminium |
| Lens Material: | ED Glass |
| Optical Coating: | Multicoated |
| W/E Travel at 100 Yds: | 40 Mil Rad |
| Gun Type: | Rifle |
Features of March Scopes 1.5-15x42mm Normal Turret Rifle Scopes, 30mm Tube, First Focal Plane
- ED Glass
- Side focus 10 yard - infinity
- Scope body fully machined from aluminum ingot
- All Japanese metal parts with no plastic part except for minimum essentials such as an insulator
- Argon gas filled for internal stability
- Fast focus eyepiece
- 6 level illumination module
- Top quality multi lens coating where the transmittance is very near 100%
- Water repellent lens coating
Package Contents:
- March Scopes 1.5-15x42mm Normal Turret Rifle Scopes, 30mm Tube, First Focal Plane
- Lens Cloth
- Hex Wrench
- Flip Caps
- Sun Shade
- Fast Lever
- MD Disk
March Scopes 1.5-15x42mm Normal Turret Rifle Scopes, 30mm Tube, First Focal Plane Orderable Models
List of Orderable Models
- March Scopes 1.5-15x42mm Normal Turret Rifle Scopes, 30mm Tube, First Focal Plane, FML-4 Reticle, Black, D15V42FIMLNFML-4 Reticle , MPN: D15V42FIMLN (FML-4 Reticle) , Code: 2A2-RS-MAR01F-D15V42FIMLN-FML-4-RETICLE