Tap Tap to Zoom
Product Info for March Scopes Tactical Turret High Master Illuminated 10-60x56mm Rifle Scopes, 34mm Tube, Second Focal Plane
The High Master has Super ED lens which offers utmost clarity and natural color right to the edge of the image. The 56mm objective and the 34 mm tube offer high resolution with excellent reliability and ruggedness. The March-X High Master 10x-60x56mm is suitable for short-range competitions such as Field target and also long-range competitions such as F-class. The focus range adjustment is from 10 yards to infinity, offering reliable adjustment for any situation.![]()
Specifications for March Scopes Tactical Turret High Master Illuminated 10-60x56mm Rifle Scopes, 34mm Tube, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | March Scopes |
| Objective Lens Diameter: | 56 mm |
| Magnification: | 10 - 60 x |
| Tube Diameter: | 34 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 0.7 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 1.7 - 10.2 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 1.9 degrees |
| Eye Relief: | 83 - 97 mm |
| Color: | Black |
| Weight: | 33.33 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/8 MOA |
| Length: | 16.26 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 10 yds to infinity |
| Illumination Type: | LED |
| Fabric/Material: | Aluminium |
| Adjustment Range: | 60 MOA |
| Focus Range: | 10 yds to infinity |
| Lens Material: | ED Glass |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Fogproof: | Yes |
| Included Accessories: | Standard |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| W/E Travel at 100 Yds: | 60 MOA |
| Country of Origin: | Japan |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of March Scopes Tactical Turret High Master Illuminated 10-60x56mm Rifle Scopes, 34mm Tube, Second Focal Plane
- Temperature Anti-Drift Lens System
- High Master lens system (Super ED lenses)
- Side focus 10 yard - infinity
- Scope body fully machined from aluminum ingot
- All Japanese metal parts with no plastic part except for minimum essentials such as an insulator
- Argon gas filled for internal stability
- Fast focus eyepiece
- Top quality multi lens coating where the transmittance is very near 100%
- Water repellent lens coating
Package Contents:
- March Scopes Tactical Turret High Master Illuminated 10-60x56mm Rifle Scopes, 34mm Tube, Second Focal Plane
- Lens Cloth
- Hexa Wrench
- Flip Caps
- Sunshade
- Fast Lever
- MD Disk
- Middle Focus Wheel
March Scopes Tactical Turret High Master Illuminated 10-60x56mm Rifle Scopes, 34mm Tube, Second Focal Plane Orderable Models
List of Orderable Models
- March Scopes Tactical Turret High Master Illuminated 10-60x56mm Rifle Scopes, 34mm Tube, Second Focal Plane, MTR-4 Reticle, Black, D60HV56TIMTR-4 Reticle , MPN: D60HV56TI (MTR-4 Reticle) , Code: 2A2-RS-MOR1056-D60HV56TI-MTR-4-RETICLE
- March Scopes Tactical Turret High Master Illuminated 10-60x56mm Rifle Scopes, 34mm Tube, Second Focal Plane, MTR-1 Reticle, Black, D60HV56TIMTR-1 Reticle , MPN: D60HV56TI (MTR-1 Reticle) , Code: 2A2-RS-MOR1056-D60HV56TI-MTR-1-RETICLE
March Scopes Tactical Turret High Master Illuminated 10-60x56mm Rifle Scopes, 34mm Tube, Second Focal Plane Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- March Scopes Tactical Turret High Master Illuminated 10-60x56mm Rifle Scopes, 34mm Tube, Second Focal Plane, MTR-RTM Reticle, Black, D60HV56TIMTR-RTM Reticle , MPN: D60HV56TI (MTR-RTM Reticle) , Code: 2A2-RS-MOR1056-D60HV56TI-MTR-RTM-RETICLE
- March Scopes Tactical Turret High Master Illuminated 10-60x56mm Rifle Scopes, 34mm Tube, Second Focal Plane, MTR-3 Reticle, Black, D60HV56TIMTR-3 Reticle , MPN: D60HV56TI (MTR-3 Reticle) , Code: 2A2-RS-MOR1056-D60HV56TI-MTR-3-RETICLE