1 of 5 images
March Scopes 3X-24X52, Tactical Turret Rifle Scope, Fml-1 Reticle, With Illumination, Black, NSN None, D24V52FIML-FML-1
2 of 5 images
March Scopes 3X-24X52, Tactical Turret Rifle Scope, Fml-1 Reticle, With Illumination, Black, NSN None, D24V52FIML-FML-1
3 of 5 images
March Scopes 3X-24X52, Tactical Turret Rifle Scope, Fml-1 Reticle, With Illumination, Black, NSN None, D24V52FIML-FML-1
4 of 5 images
March Scopes 3X-24X52, Tactical Turret Rifle Scope, Fml-1 Reticle, With Illumination, Black, NSN None, D24V52FIML-FML-1
5 of 5 images
March Scopes 3X-24X52, Tactical Turret Rifle Scope, Fml-1 Reticle, With Illumination, Black, NSN None, D24V52FIML-FML-1
Tap Tap to Zoom
You May Also Like
Best Rated
Warne Quick Detach XSKEL Mount, 30mm, Black, QDXSKEL30TW
List: $259.99
$207.99
Save Up to 20%
Blazin' Deal
TRYBE Optics DiMA1000 Laser Rangefinder with Mount, Black, TROLRF
List: $764.99
$553.81
Save Up to 28%
Blazin' Deal
TRYBE Optics Enhancer Rifle Scope Magnification Quadrupler, 4x54mm, 30mm Tube, Black, ENHRS4X
List: $799.99
$259.92
Save Up to 68%
Blazin' Deal
TRYBE Optics HIPO Rifle Scope, 3-18x50mm, 30 mm Tube, FFP, PLR-25 MOA Reticle, Black, TRORS3-18x50FFP-BL
List: $499.99
$194.84
Save Up to 61%
Blazin' Deal
TRYBE Optics HIPO Rifle Scope, 4-16x44mm, 30 mm Tube, FFP, PLR-25 MOA Reticle, Black, TRORS4-16x44FFP-BL
List: $409.99
$206.99
Save Up to 50%
Winchester Supreme Optics 1-4x24mm 30mm Tube IR Rifle Scope, Second Focal Plane, Illuminated Etched Reticle, Black, 1-4x24IR
List: $264.99
$229.99
Save Up to 13%
Questions & Answers
- Reticle:
- FML-1
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- First Focal Plane (FFP)
- Illumination Color:
- Red
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 695 g
- Adjustment Click Value:
- 0.1 Mil Rad
- Adjustment Type:
- Mil Rad
- Illumination Type:
- LED
- W/E Travel at 100 Yds:
- 34 Mil Rad
Code: 2A2-RS-MORS32452-DE0474
MPN: D24V52FIML (FML-1 Reticle)
$3,421.00
Product Info for March Scopes 3-24x52mm Tactical Turret Rifle Scopes, 30mm Tube, First Focal Plane
Compact and lightweight scope perfect for hunting and general shooting.![]()
Specifications for March Scopes 3-24x52mm Tactical Turret Rifle Scopes, 30mm Tube, First Focal Plane:
| Manufacturer: | March Scopes |
| Objective Lens Diameter: | 52 mm |
| Magnification: | 3 - 24 x |
| Reticle: | FML-1 |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 2.17 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 35 - 4.6 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 0.83 - 6.67 degrees |
| Eye Relief: | 3.35 - 3.94 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 695 g |
| Adjustment Click Value: | 0.1 Mil Rad |
| Length: | 13.23 in |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Illumination Type: | LED |
| Fabric/Material: | 7140 Aluminium |
| Focus Range: | 10 yds to infinity |
| Lens Material: | ED Glass |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Fogproof: | Yes |
| Magnification Type: | Variable |
| W/E Travel at 100 Yds: | 34 Mil Rad |
| Gun Type: | Rifle |
| Country of Origin: | Japan |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of March Scopes 3-24x52mm Tactical Turret Rifle Scopes, 30mm Tube, First Focal Plane
- Side focus 10 yard - infinity
- Scope body fully machined from aluminum ingot
- All Japanese metal parts with no plastic part except for minimum essentials such as an insulator
- Argon gas filled for internal stability
- Top quality multi lens coating where the transmittance is very near 100%
- Water repellent lens coating
Package Contents:
- March Scopes 3-24x52mm Tactical Turret Rifle Scopes, 30mm Tube, First Focal Plane
- Lens Cloth
- Hexa Wrench
- Flip Caps
- Sunshade
- Fast Lever
- MD Disk
March Scopes 3-24x52mm Tactical Turret Rifle Scopes, 30mm Tube, First Focal Plane Orderable Models
List of Orderable Models
- March Scopes 3-24x52mm Tactical Turret Rifle Scopes, 30mm Tube, First Focal Plane, FML-1 Reticle, Black, DE0474 , MPN: D24V52FIML (FML-1 Reticle) , Code: 2A2-RS-MORS32452-DE0474
Compare (0)
1 item has been added
Add at least two items to compare