Tap Tap to Zoom
Read More...
Product Info for March Scopes 4.5-28x52mm Tactical Turret Rifle Scopes, 34mm Tube, First Focal Plane
The High Master has Super ED lens which offers utmost clarity and natural color right to the edge of the image. The 56mm objective and the 34 mm tube offer high resolution with excellent reliability and ruggedness. The March-X High Master 10x-60x56mm is suitable for short-range competitions such as Field target and also long-range competitions such as F-class. The focus range adjustment is from 10 yards to infinity, offering reliable adjustment for any situation.![]()
Specifications for March Scopes 4.5-28x52mm Tactical Turret Rifle Scopes, 34mm Tube, First Focal Plane:
| Manufacturer: | March Scopes |
| Objective Lens Diameter: | 52 mm |
| Magnification: | 4.5 - 28 x |
| Tube Diameter: | 34 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 1.86 mm |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 4.68 - 29.1 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 5.56 degrees |
| Eye Relief: | 70 - 93.7 mm |
| Color: | Black |
| Weight: | 845 g |
| Adjustment Click Value: | 0.1 Mil Rad |
| Length: | 12.5 in |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Parallax: | Side Focus |
| Fabric/Material: | Aluminium |
| Focus Range: | 10 yds to infinity |
| Lens Material: | ED Glass |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Fogproof: | Yes |
| Magnification Type: | Variable |
| W/E Travel at 100 Yds: | 60 MOA |
| Gun Type: | Rifle |
| Country of Origin: | Japan |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of March Scopes 4.5-28x52mm Tactical Turret Rifle Scopes, 34mm Tube, First Focal Plane
- Temperature Anti-Drift Lens System
- High Master lens system (Super ED lenses)
- Side focus 10 yard - infinity
- Scope body fully machined from aluminum ingot
- All Japanese metal parts with no plastic part except for minimum essentials such as an insulator
- Argon gas filled for internal stability
- Fast focus eyepiece
- Top quality multi lens coating where the transmittance is very near 100%
- Water repellent lens coating
Package Contents:
- March Scopes 4.5-28x52mm Tactical Turret Rifle Scopes, 34mm Tube, First Focal Plane
- Lens cloth
- Hex Wrench
- Flip Caps
- Sun Shade
- Fast Lever
- Middle Wheel
- Large Dial
- MD Disk
March Scopes 4.5-28x52mm Tactical Turret Rifle Scopes, 34mm Tube, First Focal Plane Orderable Models
List of Orderable Models
- March Scopes 4.5-28x52mm Tactical Turret Rifle Scopes, 34mm Tube, First Focal Plane, FML-TR1 Reticle, Black, DE0307 , MPN: D28HV52WFIML (FML-TR1 Reticle) , Code: 2A2-RS-MAR205-DE0307
- March Scopes 4.5-28x52mm Tactical Turret Rifle Scopes, 34mm Tube, First Focal Plane, FML-LDK Reticle, Black, DE0310 , MPN: D28HV52WFML (FML-LDK Reticle) , Code: 2A2-RS-MAR205-DE0310
- March Scopes 4.5-28x52mm Tactical Turret Rifle Scopes, 34mm Tube, First Focal Plane, FML-PDK Reticle, Black, DE0309 , MPN: D28HV52WFML (FML-PDK Reticle) , Code: 2A2-RS-MAR205-DE0309
- March Scopes 4.5-28x52mm Tactical Turret Rifle Scopes, 34mm Tube, First Focal Plane, FML-3 Reticle, Black, D28HV52WFIMLFML-3 Reticle , MPN: D28HV52WFIML (FML-3 Reticle) , Code: 2A2-RS-MAR205-D28HV52WFIML-FML-3-RETICLE